Kolejne zadania GDDKiA będzie mogła ogłaszać po zapewnieniu na ten cel finansowania, np. po przyjęciu Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Ponadto drogowcy będą ogłaszać przetargi obejmujące działania na istniejącej sieci dróg, które obejmą modernizacje, rozbudowy i działań dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024.
Wśród postępowań na nowe odcinki dróg GDDKiA jest gotowa do ogłoszenia przetargów m.in. na trzy odcinki drogi ekspresowej S17 między Piaskami a Hrebennem o łącznej długości około 45,3 km. W planach są również postępowania na budowę blisko 61 km drogi ekspresowej S12 od Piask do Dorohuska. Będą też obwodnice m.in. Zatora i Zabierzowa (obie w woj. małopolskim) czy Dzwoli i Gorajca (obie woj. lubelskim).
Realizacja obwodnic pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast, dzięki czemu nastąpi poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców tych miejscowości oraz odciążenie miejskich ulic.
Poniżej pełna lista odcinków dróg o łącznej długości ok. 475 km, na które GDDKiA będzie gotowa ogłaszać postępowania przetargowe w 2022 roku:
W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zadania o łącznej długości 149,3 z zapewnionym finansowaniem:
– S12 Piaski – Dorohucza,
– S12 Dorohucza – Chełm,
– S12 Chełm – Dorohusk,
– S17 Piaski Wschód – Łopiennik,
– S17 Krasnystaw Północ – Izbica,
– S17 Izbica – Zamość Sitaniec,
– S19 Jawornik – Lutcza,
– S19 Lutcza – Domaradz,
– S19 Domaradz – Iskrzynia,
– S74 Kielce Zachód – Kielce (DK73),
– DK11 rondo Janiska – Kołobrzeg Wschód,
– DK28 obwodnica Zatora,
– DK79 obwodnica Zabierzowa.
W ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 zadania o łącznej długości 18,7 km:
– DK13 obwodnica Kołbaskowa,
– DK65 obwodnica Gąsek,
– DK74 obwodnica Dzwoli,
– DK74 obwodnica Gorajca.
W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zadania o łącznej długości 204,4, które oczekują na zapewnienie finansowania:
– S7 Czosnów – Kiełpin,
– S7 Kiełpin – Warszawa,
– S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo,
– S11 Kępno – granica woj. opolskiego i wielkopolskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna,)
– S11 Bobolice – Szczecinek,
– S16 Olsztyn Wschód – Barczewo (II jezdnia),
– S16 Barczewo –Biskupiec (II jezdnia),
– S74 Cedzyna – Łagów wraz z obw. Łagowa,
– S74 Łagów – Jałowęsy – Tomaszów,
– S74 granica woj. łódzkiego i świętokrzyskiego – Przełom/Mniów,
oraz postępowania na zadanie, które nie jest ujęte w PBDK, czyli poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa (ok. 88 km).
Drogowcy będą mogli ogłosić również postępowanie przetargowe na budowę II jezdni S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka (ok. 15 km). Zadanie, mimo że nie jest ujęte w PBDK, ma już zapewnione finansowanie.
Przetargi dotyczące działań na sieci – szczegóły na początku 2022 roku
W przyszłym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, oprócz postępowań na realizację nowych dróg będą ogłaszane postępowania dotyczące działań na istniejącej sieci dróg krajowych. Będą to zadania w zakresie rozbudów, modernizacji, remontów jak i inwestycji mających na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników naszych dróg.
GDDKiA opublikowała deklarację gotowości do ogłoszenia postępowań na zadania, które mają już zapewnione finansowanie jak i te, które takie finansowanie mają szansę uzyskać w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Należy pamiętać, że w ramach PBDK i PB100 jest obecnie prawie 170 zadań w przygotowaniu. Prowadzone przez GDDKiA intensywne prace przygotowawcze mogą pozwolić na rozszerzenie zestawienia przetargów planowanych na przyszły rok.
Stabilność i przewidywalność
GDDKiA publikuje swoje plany przetargowe już teraz, aby firmy budowlane z wyprzedzeniem mogły zaplanować kolejny sezon budowlany. Zarządy firm będą wiedziały, jak się przygotować, jak rozłożyć siły i jakie inwestycje poczynić, aby przygotować właściwie skalkulowane oferty w kolejnych postępowaniach GDDKiA. Ta przewidywalność i transparentność wpływają na stabilność branży budowlanej.
GDDKiA apeluje o rzetelną wycenę prac
Podczas organizowanych cyklicznie spotkań z przedstawicielami branży wykonawczej, GDDKiA zawsze apeluje o profesjonalną wycenę składanych ofert. Również pod kątem aktualnych kosztów usług i materiałów oraz dostępności na rynku niezbędnych kadr oraz sprzętu. Należy pamiętać, że nie zawsze wygrywa najtańsza oferta, a rzetelna wycena robót pozwoli na skuteczną i terminową realizację prac w przyszłości.
Źródło: tekst GDDKiA, www.gov.pl/web/gddkia/