
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach to jedna z ośmiu placówek oświatowych, które w ostatnich latach otrzymały od PLK nieużywane urządzenia. Przekazane szkole elementy sterowania ruchem kolejowym, to sprzęt uzyskany podczas prac na torach – przy wymianie starych części na nowe. Elementy urządzeń, np. napęd zwrotnicowy mechaniczny, pomogą przyszłym automatykom sterowania ruchem kolejowym w zdobywaniu praktycznej wiedzy z budowy i konserwacji urządzeń. Taka wiedza w przyszłości ułatwi pracę. Bezpośredni kontakt uczniów ze sprzętem, ćwiczenia na prawdziwych urządzeniach, zapewni lepsze przygotowanie do zawodu.
Wspierać w edukacji i kształcić kadry
Darowizna dla szkoły w Siedlcach to już kolejny etap współpracy Polskich Linii Kolejowych z tą placówką. W 2016 r. szkoła otrzymała urządzenia sterowania ruchem kolejowym, m.in. ławę dźwigniową i aparat blokowy, które do tej pory pomagają w edukacji przyszłych pracowników. Korzysta z nich blisko 300 uczniów szkoły na kierunkach kolejowych: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik budownictwa kolejowego.
Z darowizn od PLK korzystają także uczniowie w innych miastach: z Zespołu Szkół im. Wł. Reymonta w Małaszewiczach, Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy i Szkoły Podstawowej w Rzekuniu. Otrzymane przez placówki urządzenia sterowania ruchem kolejowym, urządzenia telekomunikacyjne, semafory, transformatory, zwrotnice, szyny i podkłady pozwalają lepiej przygotować uczniów do pracy na kolei. Zajęcia zawodowe prowadzone przez ekspertów PLK na prawdziwym sprzęcie stają się bardziej atrakcyjne.
Wsparcie nie tylko do szkół…
PLK przekazują zbędne w bieżącej pracy elementy infrastruktury lub wyeksploatowany i niewykorzystywany sprzęt również do zainteresowanych tematycznie muzeów, stowarzyszeń i organizacji, które dalej mogą go wykorzystywać zgodnie z działalnością statutową. Od 2015 r. już 73 darowizny trafiły w różne miejsca Polski.
W 2019 r. szyny otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Dzięki darowiźnie przejazdy Średzką Kolejką Wąskotorową nadal będą sprawne i bezpieczne. Pamiętające „dawną kolej” elementy z przejścia pod torami oraz wyeksploatowane wagony trafiły do Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, a wagon techniczno-gospodarczy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i pulpity sterownicze do Muzeum Parowozowni Jarocin.
Tekst i zdjęcie: Magdalena Janus, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.