
Aby wziąć udział w konkursie należy do końca maja zgłosić swój pomysł na zastosowanie kolorowych włazów w otoczeniu miasta – ulicy, drogi, starówki czy parku. Do zgłoszenia należy załączyć uzasadnienie wyboru, a także załączyć wizualizację lub zdjęcie miejsca, w którym proponowane jest zastosowanie kolorowych włazów. Jury konkursowe będzie oceniać przede wszystkim oryginalność, inwencję twórczą, kreatywność w uzasadnieniu wyboru miejsca oraz estetykę, czyli sposób doboru kolorów włazów do otoczenia, a przez to wpływ na ubarwienie otoczenia miasta.
W projektowaniu przestrzeni publicznych ważne jest, by umiejętnie dopasowywać całość elementów do siebie i otoczenia, by stwarzać klimat i atmosferę autentyczną dla konkretnego miejsca. Czasami odpowiedzią jest wpasowanie detali w niezauważalny sposób. I tak na przykład historyczna część miasta Bari na południu Włoch na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym spektakularnym. Nie ma tu kolorowych budynków, parków. Całe miasto jest białe. Miasto zbudowane z charakterystycznego wapienia o jasnym zabarwieniu – materiału tego używano zarówno na do budowy domów, jak i chodników. Przed projektantami stało więc niełatwe zadanie, by jak najlepiej dopasować wszystkie materiały, w tym elementy wyposażenia ulicy. By zachować specyficzny charakter monolitycznej barwy użyto kolorowych włazów. Projektantom spodobał się fakt, że i one mogą mieć dowolny kolor RAL, aby naśladować kolor tradycyjnego kamienia, z którego pierwotnie zbudowano całe miasto. Podobnie było zresztą także w Gliwicach, gdzie trawniki i parki zyskały charakterystyczne, kolorowe włazy.

Najbardziej oryginalne pomysły na zastosowanie kolorowych włazów zostaną nagrodzone kolorowymi włazami PAMREX D400, które są dostępne w 140 kolorach z palety RAL. Stosowany lakier proszkowy, nadający odpowiednią barwę włazom, jest proekologicznym rozwiązaniem pozbawionym szkodliwych dla zdrowia i środowiska związków chemicznych. Właz PAMREX jest zgodny z normą PN-EN 124 i odporny na intensywny ruch samochodów osobowych i ciężarowych. Dzięki wkładce elastomerowej jest cichy, ponieważ tłumi ona dźwięki. Właz ten może być fabrycznie doszczelniony przed wodami opadowymi, ponadto istnieje możliwość instalacji zamka zabezpieczającego. Konstrukcja włazu pozwala na samoczynne otwarcie i zamknięcie pokrywy w celu wypuszczenia medium, w przypadku wystąpienia ciśnienia wewnątrz studni. Na pokrywie jest możliwość umieszczenia logo czy herbu miasta. Dostępny jest w wersji wentylowanej i niewentylowanej.
Tak niewiele potrzeba, aby szarość zniknęła z ulic. Już jeden kolorowy detal może zmienić oblicze miasta. Najbardziej funkcjonalne elementy miejskie mogą stać się dziełami sztuki, a tym samym odmienić otoczenie. Wystarczy kilka kolorowych akcentów, żeby optymizm wpadł do nurtu miejskiej pogoni za czasem. Dzięki Państwa inwencji twórczej, studzienki kanalizacyjne również mogą się stać małymi arcydziełami, nadającymi uroku szarym drogom i chodnikom.
Propozycje są przyjmowane na adres: promocjePAM@saint-gobain.com do 31 maja 2020 r. Więcej szczegółów na stronie: www.kolorowewlazy.pl.
Zdjęcia: Saint-Gobain PAM