
W obiekcie zastosowano niebanalne rozwiązania projektowe, beton architektoniczny czy wiszące schody”. Odzwierciedla on współczesne zasady proekologicznej kreatywności. Zastosowane tu projektowanie zrównoważone uwzględnia przede wszystkim kontekst dziedzictwa natury i kulturowego oraz energooszczędności budynku.
W uzasadnieniu werdyktu Jury czytamy:
„Betonowe struktury, tekstury i prefabrykaty jednoznacznie i szczerze definiują zewnętrzną i wewnętrzną przestrzeń nowego budynku usytuowanego w kontekście zabytkowego kompleksu sejmowego. Betonowe elewacje złożone z pionowego rytmu filarków międzyokiennych, skontrastowanych z mocnymi poziomymi gzymsami kordonowymi obrazują strukturę, w której materiał wykorzystany jest logicznie i skutecznie zgodnie ze swoimi właściwościami i możliwościami estetycznymi. Na zewnątrz betonowe fasady oddając możliwości kształtowania trwałej fasady z prefabrykatów nie stepując jakością doskonałej kamieniarce okolicznych domów. Wewnątrz betonowe filary, ściany i belki tworzą logiczną i wytrzymałą strukturę stanowiąc dobra metaforę prac ustawodawczych, do których te architekturę przeznaczono”.
W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej wzięło udział 22 obiekty. Werdykt ogłoszono 29 listopada br. na Gali Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.
Obiekt o kubaturze 40.000 m³ dla potrzeb komisji sejmowych, stanął w miejscu parkingu u zbiegu ul. Pięknej i Wiejskiej. Gmach ma sześć kondygnacji nadziemnych i trzy podziemne wraz z garażem. W części podziemnej łączy się z budynkiem „K”, a poprzez niego – z pozostałymi obiektami sejmowymi. Budowa zrealizowana przez Region Centrum, trwała od stycznia 2016 do października 2018 roku. Kierował nią p. Rafał Rusek, kierownik kontraktu.