TAURON Ciepło modernizuje elektrociepłownie
Większa dyspozycyjność, bezawaryjność, ograniczenie przerw w dostawach ciepła, a co za tym idzie podniesienie jakości usług i komfortu dla odbiorców ciepła sieciowego. TAURON Ciepło rozpoczęło remonty i modernizację elektrociepłowni.
Po długim okresie grzewczym, przyszedł czas na remonty w elektrociepłowniach. Lato to tradycyjnie czas na przeprowadzenie niezbędnych prac – remontowych i konserwacyjnych w ciepłowniach i elektrociepłowniach TAURONA. To konieczne działania zapobiegawcze, które mają na celu przygotowanie kotłów i urządzeń do kolejnego okresu intensywnej eksploatacji podczas zimy oraz wykrycie ewentualnych ognisk potencjalnych awarii. Wszystko to ma na celu maksymalne ograniczenie ryzyka przerwy w dostawach ciepła do mieszkańców podczas okresu grzewczego.
Kampania remontowa w elektrociepłowni TAURON Ciepło w Katowicach zakończy się z końcem lipca i obejmuje prace remontowe w obrębie jednego z bloków, a także przegląd układów oczyszczania i uzdatniania wody, konserwację układów nawęglania oraz wszelkich układów pomocniczych. W tym roku modernizacji został poddany układ sterowania i monitorowania ruchu elektrycznego w elektrociepłowni. Warto wspomnieć, że zeszłoroczna kampania remontowa w elektrociepłowni w Katowicach zaowocowała bezawaryjną pracą elektrociepłowni ze 100 proc. dyspozycyjnością mocy.
– Latem zapotrzebowanie na dostawy ciepła jest znacznie mniejsze, jednak ciepło dla podgrzewu ciepłej wody dostarczamy cały rok. Dlatego prace remontowe i konserwacyjne planujemy tak, aby nie miały wpływu na dostawy ciepła do odbiorców i wyniki finansowe spółki. Większość prac remontowych i modernizacyjnych realizujemy latem, poza sezonem grzewczym – mówi Sławomir Gibała, wiceprezes zarządu TAURON Ciepło.
W połowie lipca zakończyły się prace remontowe i konserwacyjne bloku energetycznego BC50 w elektrociepłowni w Bielsku-Białej (EC1). Jednocześnie od 1 czerwca trwa remont kapitalny bloku energetycznego w Czechowicach-Dziedzicach – zaopatrującego w ciepło mieszkańców Czechowic oraz częściowo Bielska-Białej. Kampania remontowa obejmuje tu remont kapitalny bloku ciepłowniczego. Prace potrwają do końca sierpnia.
W Zakładzie Wytwarzania Tychy remont kapitalny bloku zakończono w kwietniu, a w maju został zakończony bieżący remont bloku BC50.
Nakłady finansowe zaplanowane na remonty i modernizacje w obrębie źródeł wytwarzania w TAURON Ciepło w 2020 r. wyniosą blisko 35 mln zł.
Źródło: TAURON Polska Energia S.A.