Energia z farm wiatrowych napędza wrocławskie Centrum Południe
ENGIE Zielona Energia dostarcza odnawialną energię do wrocławskiego kompleksu Centrum Południe. Budynek jest w 100% zasilany energią wyprodukowaną przez położoną w Polsce farmę wiatrową należącą do ENGIE Zielona Energia.
Centrum Południe to kilkuetapowa inwestycja, która docelowo będzie oferować 85 000 mkw. innowacyjnej powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej. W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki liczące łącznie ok. 28 000 mkw. Kompleks ten, jako pierwszy na Dolnym Śląsku, powstaje zgodnie z wytycznymi wymagającego certyfikatu WELL Core&Shell. To największy i najbardziej zrównoważony projekt Skanska we Wrocławiu. Korzysta on z energii wyprodukowanej przez wiatraki należące do ENGIE Zielona Energia – spółki z Grupy ENGIE.
ENGIE stawia na zeroemisyjne źródła produkcji energii. Jest producentem odnawialnej energii. Posiada w Polsce 4 farmy wiatrowe o mocy 138 MW, a także 11 farm fotowoltaicznych o mocy 11MWp. Firma wdraża nowoczesne rozwiązania zarówno w produkcji odnawialnej energii, jak i w zakresie efektywności energetycznej oraz obsługi powierzchni handlowych i magazynowych. W czasie w pandemii Covid-19 implementowała w Polsce nowoczesne rozwiązania w zakresie eliminacji wirusów i bakterii w placówkach medycznych oraz w obiektach biurowych.
– Współpraca ze Skanska to dla nas kolejny krok do realizacji celów naszej grupy. Działamy w myśl zasady 3d, czyli dekarbonizacja, digitalizacja i decentralizacja. Jesteśmy jednym ze światowych liderów przemian i stawiamy na odnawialną energię. Ten kontrakt to kolejne potwierdzenie, że dziś wszyscy wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą dbać o środowisko – mówi Mateusz Madejski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu ENGIE Zielona Energia.
ENGIE Zielona Energia oferuje firmom wiele rozwiązań, dzięki którym mogą one obniżyć wydatki na energię. – Są to produkty, które łączą zakup i własną produkcję energii przez klientów, np. w farmach fotowoltaicznych. Proponujemy sprzedaż produktów i usług, które można ze sobą wiązać. I robimy to jako sprawdzony partner, wszystkie usługi są pod jednym NIP-em – mówi Mateusz Madejski.
Skanska jako firma dostarczająca nowoczesne, komfortowe, ale przede wszystkim zrównoważone powierzchnie biurowe, również kładzie duży nacisk na rozwiązania, które przynoszą korzyści nie tylko najemcom. – Dla nas „zielony zwrot” to nie tylko hasło, ale realne i systematycznie wdrażane rozwiązania, dzięki którym nasze inwestycje wnoszą wartość dodaną dla społeczeństwa i środowiska – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska. – Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel, aby do roku 2030 zredukować emisję dwutlenku węgla o 50%, a do roku 2045 osiągnąć neutralność emisyjną. Inicjatywy, które zwiększają wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, przybliżają nas do spełniania tych obietnic. Współpraca z ENGIE to krok do realizacji naszego wyzwania, czyli budowy biurowców o neutralnym śladzie węglowym – dodaje Adam Targowski.
Wykorzystanie OZE to nie jedyne inicjatywy firmy Skanska pomagające chronić środowisko. Szwedzki deweloper buduje przy swoich inwestycjach antysmogowe chodniki z zielonego betonu, które dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukują stężenie niebezpiecznych dla człowieka związków znajdujących się w miejskim powietrzu. Rozwiązanie zostało już zastosowane w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Gdańsku.
Na zaawansowanym etapie jest również projekt związany z panelami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitów. Zachowują one wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słoneczne nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu – działają efektywnie na każdej powierzchni, również na przeszklonych elewacjach biurowców. Ostateczna wersja takiego pojedynczego panelu będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania.
Również certyfikaty LEED oraz WELL, które posiadają lub o które ubiegają się biurowce Skanska, zakładają rozwiązania prośrodowiskowe. Budynki, które otrzymały te wyróżnienia, muszą posiadać technologie zmniejszające zużycie energii czy wody. Duży nacisk kładziony jest również na fasady budynków – muszą być one zaprojektowanie tak, aby zmaksymalizować ich efektywność energetyczną i zagwarantować komfort termiczny. Biurowce Skanska posiadają także systemy oświetlenia, które dopasowują jego natężenie wewnątrz budynku do ilości światła naturalnego na zewnątrz. Zwiększeniu efektywności energetycznej i ograniczeniu śladu węglowego ma również służyć ogłoszony niedawno projekt BMSCare, który umożliwi lepsze wykorzystanie danych budynkowych.
- Zrównoważony rozwój to aspekt, który uwzględniamy zarówno w strategii biznesowej, jak i na każdym poziomie działalności naszej firmy – podsumowuje Adam Targowski.
Tekst: Skanska S.A.