Elektrociepłownia Zofiówka inwestuje w fotowoltaikę
Przy Elektrociepłowni Zofiówka PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa w Jastrzębiu-Zdroju zakończona została właśnie budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych wraz z instalacją fotowoltaiczną.
– Grupa Kapitałowa PGNiG TERMIKA działa na wielu płaszczyznach wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej, zarówno w obszarze energetyki przemysłowej, jak i rozproszonej. Niezależnie od kierunku działań, naszym priorytetem jest zmierzanie ku nowoczesnym, przyjaznym środowisku inwestycjom – mówi Jarosław Maślany, prezes Grupy Kapitałowej PGNiG TERMIKA SA. – W tym roku na terenie warszawskiej Ciepłowni Kawęczyn ruszyła budowa instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy blisko 1 MWe. Instalacja fotowoltaiczna dla EC Zofiówka nie jest więc pierwszym tego typu projektem i potwierdza nasze plany względem dalszego, przyjaznego okolicznym mieszkańcom rozwoju Grupy.
PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa z Grupy Kapitałowej PGNiG TERMIKA, będąca właścicielem obiektów, montuje podobne rozwiązania przy innych instalacjach wytwórczych spółki. Na dachach obiektów przemysłowych na terenie elektrociepłowni w Raciborzu oraz w Żorach pod koniec 2021 roku zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 60 kW.
Realizowany projekt w Jastrzębiu-Zdroju to kolejne tego typu przedsięwzięcie na terenach należących do Grupy Kapitałowej PGNiG.
– Inwestycje w odnawialne źródła energii to jeden z celów, który PGNiG stawia przed sobą w ramach realizowanej strategii biznesowej. Dążymy m.in. do tego, by nasze budynki biurowe i obiekty przemysłowe stawały się coraz bardziej neutralne dla środowiska – mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes PGNiG SA ds. Rozwoju. – Projekt w Jastrzębiu-Zdroju cieszy mnie szczególnie, ponieważ z uruchomionych stacji ładowania będzie mogła korzystać także społeczność lokalna – dodaje Wiceprezes Arkadiusz Sekściński.
W ramach działań na rzecz optymalizacji energetycznej oraz neutralizacji wpływu eksploatacji obiektów na środowisko PGNiG planuje z własnych nieruchomości przeznaczyć ponad 35 ha gruntów oraz ponad 76 tys. m2 powierzchni dachowej na budowę instalacji fotowoltaicznych.
Źródło: tekst PGNiG SA, www.pgnig.pl