Do finału konkursu w tegorocznej edycji trafiły 62 projekty z 20 krajów na czterech kontynentach w tym trzy z Polski. Finaliści walczyli o nagrody w pięciu kategoriach, a także o cztery nagrody specjalne. Wyróżnienia przyznawane już od 25 lat, mają na celu docenienie tych projektów, które są przykładem architektury innowacyjnej, przyjaznej dla środowiska i użytkowników oraz reprezentują kreatywne zastosowanie produktów CEMEX, przyczyniające się do lepszej jakości życia społeczności na całym świecie.
CKK Jordanki zostało zwycięzcą w kategorii „Powszechna dostępność”. Generalnym wykonawcą budynku była firma Mostostal Warszawa. Oddany do użytku jesienią 2015 roku obiekt, powstał na bazie projektu wybitnego hiszpańskiego architekta Fernando Menisa, natomiast dostawcą mieszanek betonowych oraz rozwiązań technologicznych zastosowanych w projekcie był CEMEX Polska, który na budowę obiektu dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu.
Toruńskie Centrum cieszy oczy przechodniów i uczestników wydarzeń kulturalnych niemal od roku. Obiekt jest zlokalizowany w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu i powstał jako miejsce umożliwiające organizację różnorodnych imprez, koncertów, przedstawień teatralnych oraz targów i pokazów mody. Na 22 tys. m2 znalazła się sala ze sceną i kanałem dla orkiestry, widownia dla 880 widzów, scena plenerowa na 300 miejsc oraz pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne.
Budynek posiada surową betonowo-ceglaną konstrukcję, która częściowo została ukryta pod ziemią i doskonale wpisuje się w otaczającą zabytkową architekturę. CEMEX Polska był odpowiedzialny między innymi za stworzenie betonowej mieszanki wykorzystanej do wykonania elewacji budynku. W tym celu firma przeprowadziła trwające dwa miesiące próby w laboratorium, które pozwoliły stworzyć recepturę mieszanki o kolorze i fakturze zaakceptowanej przez głównego architekta projektu.
Beton architektoniczny z oferty CEMEX Polska pozwolił wybudować fasadę bryły Pikado, w której zastosowano pokruszone cegły zatopione w betonie, dające wyjątkowy efekt wizualny.
Właścicielem praw do rozwiązań projektowych zastosowanych w CKK Jordanki jest Menis Arquitectos, SLP.
Dzięki produktom CEMEX Polska wykonano również ściany z odbiciem desek, posadzki polerowane z odsłoniętym kruszywem melafirowym oraz salę prób ze specjalnymi dyfuzorami, powodującymi rozprzestrzenianie się dźwięku.
CEMEX Polska bierze udział w tym konkursie od wielu lat i osiągnął w nim kilka sukcesów. W 2014 roku finalistą konkursu w kategorii „infrastruktura i urbanistyka” został projekt budowy falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu, a w edycjach z lat poprzednich w kategorii obiektów publicznych i przemysłowych nagrodzono Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz stadion PGE Arena w Gdańsku. W tym roku oprócz nagrodzonego Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, w finale znalazły się również dwa inne obiekt pochodzące z Polski – Flyspot w Morach k. Warszawy, który został zgłoszony w kategorii „Budynek” oraz Terminal LNG w Świnoujściu w kategoriach „Infrastruktura” i „Innowacyjna konstrukcja”.
Zdjęcia: CEMEX Polska Sp. z o.o.