Opracowanie stanowi rodzaj przewodnika w procesie projektowania podstawowych elementów konstrukcyjnych i bardziej złożonych zespołów nośnych stalowych szkieletów konstrukcyjnych, ułatwiającego projektantom, ale również wykonawcom konstrukcji prawidłową interpretację, aplikację i praktyczne zrozumienie zasad konstrukcyjnych przyjętych w postanowieniach norm Eurokodu. Podstawy teoretyczne wyjaśniające zasady projektowania, w tym wymiarowanie i konstruowanie prostych lub bardziej złożonych stalowych elementów i ustrojów konstrukcyjnych, poparto licznymi przykładami obliczeniowymi z szkicami ich rozwiązań konstrukcyjnych.
Omówiono przede wszystkim zasady projektowania belek, płatwi, węzłów i połączeń, ram oraz łożysk. Autor w sposób rzeczowy podejmuje kwestie m.in. nośności dźwigarów pełnościennych oraz płatwi dachowych, modelowania węzłów, obliczania ram nośnych oraz projektowania belek walcowanych.
Zachęcamy także do zapoznania się z pierwszą częścią opracowania. Autor skupił się w niej na dźwigarach kratownicowych, słupach i ramownicach. Obie części stanowią komplementarny zestaw wiedzy niezbędnej praktykującym inżynierom, ale także studentom wydziałów budownictwa i wydziałów pokrewnych uczelni technicznych.
Projektowanie konstrukcji stalowych. Cz. 2. Belki, płatwie, węzły i połączenia, ramy, łożyska
Jan Żmuda
Warszawa 2016 (październik)
Wyd. 1
Format: B5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 462
ISBN 978-83-01-18753-8, t. 1–2 978-83-01-18483-4
EPUB / MOBI: nie