Modernistyczny budynek w kształcie litery L – ze stylowo zaokrąglonymi narożnikami – powstanie wzdłuż ulicy Mickiewicza, dzięki czemu możliwe będzie wygospodarowanie nowej przestrzeni otwartej dla wszystkich. Powstanie na niej mierzący ponad 1300 mkw. ogólnodostępny skwer z urządzoną zielenią, który będzie służył zarówno nowym mieszkańcom, jak i sąsiadom. Budowę poprzedzi rozbiórka wyeksploatowanego biurowca z lat 80-tych oraz zabetonowanego placu, służącego obecnie jako odgrodzony parking. Zmiana zatwierdzona przez miejskich planistów i radnych Warszawy, umożliwi stworzenie brakującego w tym miejscu fragmentu wielkomiejskiej pierzei, a także wzbogacenie i uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz układu urbanistycznego w tym rejonie Żoliborza.
– Planujemy budowę ponad 60 mieszkań w 6-kondygnacyjnym budynku, kaskadowo schodzącym do 5 i 4 kondygnacji, z potrzebnymi usługami na parterze oraz podziemnym garażem. Obok nowoczesnego budynku, którego architektura będzie nawiązywać do żoliborskiego modernizmu i minimalizmu, powstanie pozbawiona ogrodzeń, otwarta przestrzeń, ułatwiająca komunikację i zapewniającą zielony teren do odpoczynku. Będzie to osłonięty od strony ulicy, urządzony skwer z dala od ruchu drogowego, z bezpiecznym placem zabaw oraz przestrzenią wypoczynkową i rekreacyjną. Pozytywna zmiana sposobu zagospodarowania nieruchomości znacząco poprawi charakter tego odcinka ulicy Mickiewicza, szczególnie dzięki otwarciu terenu oraz stylowej zabudowie mieszkalnej z zielenią na dziedzińcu oraz lokalami usługowymi w parterze. Pomimo że inwestycja znajduje się w bliskim sąsiedztwie szkoły i uzyskaliśmy od władz potwierdzenie o dostępności miejsc dla nowych uczniów, zadeklarowaliśmy przekazanie kwoty 2,5 mln złotych na wskazany cel oświatowy. Obecnie finalizujemy negocjacje z miastem w sprawie umowy – wyjaśnia prezes Yareal, Jacek Zengteler.
Procedura, której zwieńczeniem była uchwała Rady Warszawy o wyrażeniu zgody na realizację inwestycji przy ul. Mickiewicza 63, została przeprowadzona zgodnie z wymogami tzw. specustawy mieszkaniowej. Przyjęty w przepisach tryb postępowania wypełnił dodatkowe wymagania instrukcji Prezydenta m.st. Warszawy dotyczące zasad prowadzenia dialogu z przedstawicielami lokalnej społeczności. Procedura jest bardzo transparentna i wymaga od inwestora przeprowadzenia szeregu uzgodnień z licznymi instytucjami. Na podstawie przegłosowanej przez radnych uchwały zostanie opracowany projekt budowlany. Planowany termin uruchomienia inwestycji to druga połowa 2025 roku.