
Środowiskowy wybór wariantu
Decyzja środowiskowa zatwierdziła wybór wariantu przebiegu drogi. Na etapie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego biuro projektowe szczegółowo przeanalizowało cztery warianty. Ostatecznie we wniosku o wydanie DŚU zarekomendowany został wariant nr 2.
Wydanie DŚU pozwala na kontynuację prac projektowych, tj. sfinalizowanie etapu Koncepcji programowej oraz uwzględnienie jej postanowień w przygotowywanych dokumentach do ogłoszenia postępowania przetargowego na realizację inwestycji. Rozpoczęcie robót budowlanych opolski Oddział GDDKiA planuje w 2027 r., po opracowaniu dokumentacji projektowej oraz uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Odcinek nowej trasy
Obwodnica będzie zlokalizowana w gminach Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin, a dzięki nowej przeprawie przez Nysę Kłodzką połączy odcinki istniejącej DK46 po północnej stronie Malerzowic Wielkich. Trasa obwodnicy (droga klasy GP, czyli główna ruchu przyspieszonego) będzie przebiegać po północno-wschodniej stronie Sidziny. Jej początkowy fragment rozpocznie się przed miejscowością Sidzina, na końcowym odcinku trasa włączy się do istniejącego przebiegu DK46 przed miejscowością Grabin poprzez skrzyżowanie.
Zakres prac
W ramach zadania, poza budową dwóch skrzyżowań, zaplanowano realizację obiektów inżynierskich, w tym nowej przeprawy przez Nysę Kłodzką. Przebudowane lub rozbudowane zostaną drogi krzyżujące się z obwodnicą oraz istniejące urządzenia infrastruktury technicznej kolidujące z budową obwodnicy i dróg dojazdowych do obsługi przyległego terenu.
Komfort i bezpieczeństwo podróży
Podstawowym celem budowy obwodnicy Sidziny jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w miejscowościach w ciągu drogi krajowej nr 46. Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg.
Budownictwo
Drogi
Energetyka
Geoinżynieria
Hydrotechnika
Inż. Bezwykopowa
Kolej
Mosty
Motoryzacja
Tunele
Wod-Kan