- Przedstawiono szczegóły prac podejmowanych w ramach działań kryzysowych, w tym prowadzonego od 13 sierpnia eksperymentu z nadtlenkiem wodoru (H2O2), który aktywnie obniża poziom „złotej algi” w rzece Kłodnicy.
- Zapowiedziano usprawnienie sposobu prezentacji danych z monitoringu Odry.
- Spotkanie z samorządowcami na temat lokalnej polityki adaptacyjnej w kontekście ochrony ekosystemu rzeki, pokazało również możliwe do podjęcia działania oraz dostępne programy na ich finansowanie.
Eksperyment naukowy prowadzony przez Instytut Ochrony Środowiska ma zmniejszyć ilość „złotej algi” w Kłodnicy, by glon nie przedostawał się do Odry. Efekty dozowania H2O2 do wody zabezpieczają Odrę. Notowany jest znaczący spadek liczebności „złotej algi” w wodach Kłodnicy poniżej miejsca dozowania. Jednocześnie stale monitorowane jest oddziaływanie H2O2 na środowisko.
To jeden z tematów otwartego spotkania roboczego Zespołu ds. Odry, który tym razem obradował w Zielonej Górze.
– Ruszyliśmy z Warszawy bliżej Odry. Zespół pracuje stale, a co miesiąc spotykamy się także ze stroną społeczną, by rozmawiać szczerze i razem pracować nad rozwiązaniami dla Odry. Czas na poszerzenie działań kryzysowych o to, co dla adaptacji do zmian klimatu robią samorządy. Czas na szerszy zakres publikacji danych z monitoringu wraz z nową formą prezentacji bieżących informacji – powiedziała Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Po spotkaniu Zespołu ds. Odry odbył się panel pod tytułem „Adaptacja miast do zmian klimatu”. Z samorządowcami, pracownikami urzędów oraz organizacjami pozarządowymi omawiano dostępne i planowane programy służące adaptacji do zmian klimatu i poprawie jakości rzek.
– Intensywnie pracujemy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nad zmianami legislacyjnymi i jednocześnie opowiadamy samorządowcom o opcjach finansowania lokalnych inwestycji. Tylko te wszystkie działania razem dadzą efekty, bo musimy się przystosować do zmian, które już widać za oknami. A są na to pieniądze dla samorządów. Trzeba działać – podkreślał Paweł Jaworski, dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
WFOŚiGW w Zielonej Górze zapowiedział między innymi program „Czyste Lubuskie Wody”, który będzie służył poprawie stanu wód powierzchniowych i podziemnych poprzez wsparcie rozproszonych systemów zagospodarowania ścieków poza granicami aglomeracji. To program dla jednostek samorządu terytorialnego lub spółek wodno-ściekowych.
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego odbyło się w ramach projektu „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.