W sąsiedztwie powstającego Centrum Posnania zmianom ulegają nie tylko okoliczne ulice, ale cały obszar poznańskiej Łaciny. Już jesienią opuszczone miejsce na Ratajach zostanie zagospodarowane i oddane poznaniakom. Będzie ono wykończone wysokiej jakości materiałami, zostaną też posadzone drzewa i klony zieleni.
Na placu przed głównym wejściem i na promenadzie łączącej Posnanię z rondem Rataje powstaną też instalacje wodne – wyłożony kamieniami strumyk oraz fontanna z podświetleniami, otoczona ławkami i zielenią. Wszystko to, by w upalne dni mieszkańcy mieli gdzie odpocząć.
Nowy deptak w Poznaniu
Na stutrzydziestometrowej alei łączącej Posnanię z rondem Rataje poza ciekawą i nowoczesną architekturą, a także miejscami do wypoczynku, znajdzie się trzydziestometrowa powierzchnia wystawiennicza. W przyszłości będzie ona mogła służyć do ekspozycji prac artystycznych. – Promenada będzie miejscem otwartym dla każdego. Ma to być przestrzeń spotkań, relaksu i rekreacji, a organizowane tam wydarzenia mają przyciągać mieszkańców i przyjezdnych – mówi Lidia Deja, szef marketingu i PR firmy Apsys, inwestora Posnanii. – Chcemy, aby teren wokół Posnanii był wygodną i nowoczesną przestrzenią, przyjazną dla ludzi – dodaje.
Dopełnieniem promenady i placu będą nowoczesne punkty gastronomiczne – wolnostojące foodtracki z jednej strony, a z drugiej położone na parterze Posnanii polskie i międzynarodowe restauracje i kawiarnie z wejściami z poziomu placu, ogródkami letnimi i zimowymi, a przede wszystkim różnorodnym menu. Powyżej na pierwszym piętrze znajdzie się przestronne i ciekawie zaaranżowane miejsce ze stolikami na 700 miejsc i tarasem widokowym na sąsiadujący plac.
Scena Posnania
Jednym z najciekawszych obiektów, jakie zostaną ustawione na promenadzie w pobliżu Centrum jest „Scena Posnania”. Będzie ona miejscem zachęcającym do spędzania czasu i wypoczynku, łączącym w sobie funkcje użytkowe i estetyczne. Do zaprojektowania mebla inwestor zaprosił Dorotę Koziarę i Tomasza Augustyniaka – wybitnych poznańskich designerów, których prace zostały docenione na międzynarodowych wystawach. – Przestrzeń publiczna jest miejscem, w którym często zatrzymujemy się na chwilę żeby odpocząć. Ważne jest więc tworzenie miejsc harmonijnych, dających ludziom szansę na relaks – mówi Tomasz Augustyniak.
Mebel będzie zbudowany z horyzontalnie ułożonych płyt betonowych, między które zostaną wkomponowane drewniane elementy. Poza funkcją siedzenia i relaksu, będzie mógł też pełnić rolę otwartej sceny na potrzeby różnego rodzaju wydarzeń. – Tworząc ten projekt chcieliśmy zaoferować miastu nie tylko mebel uliczny i miejsce relaksu, ale przede wszystkim Nową Scenę Posnania, otwartą dla wszystkich – mówi Dorota Koziara, współautorka projektu. Oddanie przestrzeni wspólnych planowane jest na wrzesień, na kilka tygodni przed otwarciem samego Centrum.
Zdjęcie: Filip Gruszczyński, Centrum Posnania