Takie przedsięwzięcie to z jednej strony stworzenie „przestrzeni spotkań” służącej refleksji i szukaniu przesłania płynącego z Auschwitz, a z drugiej wykreowanie przestrzeni i obiektów dla mieszkańców miasta i osób go odwiedzających. Całość Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań obejmuje realizację unikatowego mostu dla pieszych autorstwa Jarosława Kozakiewicza, utworzenie Parku Pojednania Narodów w rejonie ul. Kamieniec, zagospodarowanie bulwarów nad Sołą i terenu w rejonie Starego Miasta, rewitalizację Parku Pokoju, budowę nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci oraz wsparcie działań edukacyjnych, które mają wzmocnić międzynarodową rolę Oświęcimia jako Miasta Pokoju, centrum edukacji i praw człowieka.

Realizacja unikatowego projektu kładki autorstwa Jarosława Kozakiewicza
Unikatowy most dla pieszych, łączący brzegi rzeki Soły pomiędzy Miejscem Pamięci a Parkiem Pojednania Narodów. Będzie położony w pobliżu Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Most to symboliczne przejście od historii, poprzez pamięć w kierunku życia, edukacji i przyszłości. Zaprojektowany został w formie wstęgi zaczepionej na obu jej brzegach. Forma artystyczna mostu ściśle związana jest z jego symboliką. Rzeka, zarówno w sposób przenośny jak i dosłowny, rozdziela dobro od zła, ludobójstwo od człowieczeństwa, były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau od terenu Parku Pojednania Narodów i miasta Oświęcim. Idea umiejscowienia mostu wyrosła z pomysłu przeciwstawienia tych dwóch światów wobec siebie.
Obiekt wykonany będzie przede wszystkim z konstrukcji stalowych, ale także betonowych i drewnianych. Jego skomplikowana konstrukcja będzie wymagała zatrudnienia najwyższej klasy specjalistów inżynierii mostowej z kraju i ze świata.
Konstrukcja mostu będzie składać się z 3 części:
- pierwsza część to kładka o długości ponad 70 m i nachyleniu 2-3%,
- druga część to zasadnicza konstrukcja nośna w kształcie skręconego tunelu, długość skręcenia – 80 m,
- trzecia część mostu to zejście na drugą stronę rzeki Soły, ta część będzie miała długość ok. 100 m.

Park Pojednania Narodów Założenie parkowe z funkcją rekreacyjno-kulturalną stanowić będzie wraz z mostem całość kompozycyjną, pomagającą osobom odwiedzającym Miejsce Pamięci na spokojną refleksję, szukanie nadziei i czerpanie radości z otaczającej natury. Teren przeznaczony pod park to obszar pomiędzy ul. Kamieniec i ścieżką pieszo-rowerową po zachodniej granicy lasu łęgowego oraz ścieżką pieszo-rowerową nad Sołą. Ogólna powierzchnia terenu to ok. 14 ha. W założeniu park ma być miejscem wyciszenia, refleksji i harmonii, służyć temu będą takie elementy jak: ścieżki spacerowe, elementy małej architektury, zieleń. Przestrzeń parku będzie wykorzystywana również jako miejsce organizacji wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym.

Zagospodarowanie Bulwarów Bulwary położone są nad rzeką Sołą. Spacerując z Parku Pojednania Narodów poprzez Bulwary wchodzimy w przestrzeń Starego Miasta, gdzie można zobaczyć m.in. Zamek Piastowski, Centrum Żydowskie z Synagogą, Wystawę „Romowie – historia i kultura”, Zakład Salezjański oraz Muzeum Ratusz. Teren Bulwarów to miejsce wypoczynku i rekreacji ze ścieżkami spacerowymi, małą architekturą, strefą dla dzieci oraz wypożyczalnią kajaków.
Zagospodarowanie terenu w rejonie Starego Miasta i wykreowanie nowych funkcji publicznych

Zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie oświęcimskiego zamku i wykreowanie nowych funkcji publicznych takich jak np.: przestrzeń wydarzeń kulturalnych, punkt informacji turystycznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Powstanie tu kwartał miejski w formie otwartego amfiteatru o wysokim standardzie użytkowym i estetycznym. Miejsce to będzie służyć mieszkańcom i turystom, a jednocześnie tworzyć przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych takich jak warsztaty teatralne, festiwale muzyczne, imprezy i koncerty. Uzupełnieniem funkcji ma być parking podziemny mieszczący ok. 150 miejsc postojowych.

Park Pokoju
Planowana rewitalizacja obejmuje utworzenie parku miejskiego z bogatym programem wypoczynkowym dla osób w różnym wieku. Będzie on utworzony na przestrzeni 24 ha użytku zielonego, który jest dzisiaj zaniedbany i zdegradowany. Park będzie również pełnił funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Oświęcimia i turystów.
Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci
Na ponad 3 hektarach powstanie nowoczesne centrum recepcyjne dla grup odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Obejmie ono m.in. centrum przyjmowania odwiedzających oraz parking. Nowe rozwiązanie znacznie usprawni obsługę dwóch milionów turystów z całego świata, corocznie przyjeżdżających do Muzeum. Zintegrowanie Centrum z miastem pozwoli stworzyć stałą infrastrukturę dla odwiedzających, ułatwienia im bezkolizyjnego przedostawania się z Miejsca Pamięci w kierunku miasta oraz promowania pobytów kilkudniowych na Ziemi Oświęcimskiej.
Wizualizacje: Urząd Miasta Oświęcim, Arup