Prace Fridy Kahlo były wystawiane w Polsce tylko raz, w 2017 roku. Obecna ekspozycja, towarzysząca obchodom 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, została zorganizowana przy współudziale Muzeum Łazienki Królewskie, Ambasady Meksyku oraz Colección Acervo INBAL – Museo de Arte Moderno, meksykańskiej instytucji kultury, zajmującej się popularyzacją kultury meksykańskiej za granicą.
Goście wystawy mogą podziwiać trzy obrazy autorstwa Fridy Kahlo: Tam wisi moja sukienka (1933), Kokosy (1951) oraz Martwą naturę z arbuzami (1953). Na odwiedzających Łazienki Królewskie czeka także instalacja plenerowa, nawiązująca do słynnego Niebieskiego Domu (La Casa Azul), w którym artystka wychowała się, mieszkała i tworzyła.
Organizatorzy wystawy przewidzieli również wiele wydarzeń towarzyszących, skierowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci, w tym warsztatów artystycznych i arteterapeutycznych.
– Cemex myśląc o swoich meksykańskich korzeniach, wspiera przedsięwzięcia, przybliżające kulturę i sztukę Meksyku na całym świecie. Cieszymy się, że tym razem dołożyliśmy swoją cegiełkę do organizacji niezwykłej wystawy, dzięki której polska publiczność będzie mogła lepiej poznać twórczość Fridy Kahlo, jednej z najbardziej cenionych artystek XX wieku – mówi Agnieszka Garbacz, Menadżerka Public Affairs, Social Impact & ERM w Cemex Polska.
Trwająca wystawa to jeden z wielu przykładów zaangażowania Cemex w promocję kultury Meksyku. W ubiegłym roku mieszkańcy Chełma mogli wziąć udział w spotkaniach poświęconych meksykańskim tradycjom i zwyczajom, zorganizowanych w ramach projektu wolontariatu pracowniczego. W programie tegorocznego Dnia Otwartego Cementowni Chełm znalazły się z kolei warsztaty kultury meksykańskiej i pokazy tradycyjnego tańca.