– Ten kontrakt jest dla nas wyjątkowy z wielu powodów. Jako Grupa chcemy uczestniczyć we wszelkich inicjatywach ważnych społecznie, a powstanie tak imponującej instytucji kulturalnej z pewnością do takich należy. Jest to też piękny i odważny projekt architektoniczny, który zmieni na zawsze oblicze Torunia oraz przyciągnie do miasta zainteresowanie turystów z całej Europy. To dla nas dodatkowy powód do dumy, bo mimo że jesteśmy firmą międzynarodową, to pochodzimy z Torunia, a patriotyzmy lokalny jest w nas mocno zakorzeniony -podkreśla Jacek Leczkowski, wiceprezes ERBUD-u, odpowiedzialny m.in. za rozwój kubatury.
ERBUD ma na swoim koncie budowę wielu prestiżowych instytucji kultury – m.in. siedzibę warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA, oddane w zeszłym roku do użytku Morskie Centrum Nauki w Szczecinie czy Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu znajdujące na działce sąsiadującej z planowanym ECFC.
To kolejny kontrakt kubaturowy podpisany w ostatnim czasie. – Cieszy nas kolejny już w ostatnich tygodniach duży kontrakt, dołączający do naszego backlogu. Łączna wartość umów podpisanych od początku września przekroczył już znacząco 300 mln zł – dodaje Jacek Leczkowski. Od stycznia tego roku ERBUD podpisał kontrakty kubaturowe o wartości ponad 1 mld zł.
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE jest państwową instytucją kultury powołaną do życia wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Torunia i Fundację Tumult. Jej najważniejszym zadaniem jest rozwijanie i promocja sztuki filmowej i szeroko pojętej kultury audiowizualnej. Studio filmowe to pierwszy etap budowy siedziby ECFC. Docelowo do 2025 roku ma powstać wielofunkcyjny obiekt, który wraz ze wspomnianym Centrum Sztuki Współczesnej oraz Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki stworzy kulturalne serce Torunia.