
Otwarciu Kongresu towarzyszyło wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Dekoracji wyróżnionych dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju.
Pierwszą z trzech zaplanowanych sesji plenarnych poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Szamałek, dyrektor PIG-PIB. Poświęcona była nowym technologiom opartym na bazie danych geologicznych dla wsparcia transformacji energetycznej. W jej ramach wiceminister K. Galos przedstawił referat na temat kierunków działań Głównego Geologa Kraju związanych z polityką surowcową i polityką energetyczną Polski. Po przerwie rozpoczęły się pierwsze cztery z piętnastu zaplanowanych sesji tematycznych. W budynku Collegium Geographicum UAM, gdzie trwa Kongres zgromadziło się 350 uczestników.
PIG-PIB reprezentuje prawie 120 ekspertów z różnych dziedzin geologii, którzy przedstawią ponad 100 referatów i posterów. Uczestnicy Kongresu mają możliwość kontynuowania zagadnień prezentowanych podczas sesji tematycznych na stoisku ekspozycyjnym PIG-PIB. Prezentowane są na nim zasoby i dostęp do baz danych geologicznych.