– Mostostal Warszawa dysponuje największym w Polsce portfolio obiektów mostowych wykorzystujących kompozyt FRP jako materiał konstrukcyjny. Realizacja tych projektów wymagała od nas pokonania wielu przeszkód, nie tylko technicznych czy technologicznych, ale również administracyjnych. Wchodzącą publikacja norm jest kamieniem milowym popularyzacji użycia kompozytów FRP w budownictwie. Znacząco uproszczone zostaną formalności przez co poszerzą się możliwości stosowania tych materiałów – mówi Juliusz Żach.
Mostostal Warszawa liderem w zakresie stosowania kompozytów FRP
Mostostal Warszawa jest prekursorem w użyciu kompozytów FRP jako podstawowego budulca mostów drogowych. Pierwszy tego typu obiekt wybudowaliśmy w 2015 r. w Błażowej na Podkarpaciu.
Projektowanie obiektów z użyciem kompozytów FRP wiąże się z szeregiem korzyści i stanowi znaczący krok w kierunku efektywnej i długowiecznej budowy mostów drogowych.
Kompozyty FRP:
- są lekkie,
- wykazują ponadprzeciętne właściwości wytrzymałościowe,
- dają ogromne możliwości kształtowania cech projektowanego elementu,
- są odporne na czynniki środowiskowe, w przypadku zastąpienia stali kompozytem, konstrukcja staje się całkowicie odporna na korozję.
Mostostal Warszawa stale działa na rzecz rozwoju technologii i stosowania kompozytów FRP. Od 2018 r. spółka należy do KT 329, Komitetu Technicznego, który zakresem swojej działalności obejmuje Konstrukcje i Materiały z Kompozytów Polimerowych.