
Dr. Turbold Sukhbaatar znany jest polskim geologom uczestniczącym w cyklicznej konferencji Central European Tectonic Studies Groups, w której brał udział podczas realizacji badań w ramach przewodu doktorskiego na Uniwersytecie Karola w Pradze.
Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez stronę mongolską i podczas wspomnianego spotkania podpisany został List Intencyjny o Współpracy Naukowej, która realizowana będzie w zakresie nauk o Ziemi, ochrony środowiska, badań klimatycznych oraz promocji georóżnorodności i dziedzictwa geologicznego. Obie strony zadeklarowały, że oprócz współrealizowania projektów i wydarzeń naukowych, będą dążyć do współpracy w zakresie edukacji geologicznej i popularyzacji nauk o Ziemi oraz wymiany personelu i podnoszenia jego kwalifikacji naukowych.
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy wznowił badania na terenie Mongolii w pierwszej dekadzie XXI w. Do tej pory prace koncentrowały się na poszukiwaniach surowców, które realizowane są we współpracy z Mongolską Służbą Geologiczną. Współpraca z Mongolską Akademia Nauk i podpisanie Listu Intencyjnego jest ważnym krokiem do wzmożenia badań naukowych, które mają przed sobą bardzo dobre perspektywy.
Zawarcie umowy o współpracy nastąpi jeszcze w 2025 r.
Podczas spotkania przedstawiono geologom z Mongolskiej Akademii Nauk możliwości w opracowaniu i publikacji wyników badań geologicznych w północnej części Gobi, wykonywanych w ramach współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która w PIG-PIB realizowana jest pod kierunkiem dr. Rafała Sikory. Do tej pory ukazało się już kilka artykułów w wysokopunktowanych czasopismach naukowych, a kolejne publikacje kierowane są do redakcji czasopism.
Podczas spotkania omówiono również stan realizacji projektu badawczego PIG-PIB (kier. R. Sikora) pt.:„Mass movements on mountain slopes in the SW part of Khangai Mountains (Mongolia) in the light of climatic factors and tectonics of the basement – remote sensing analyses using machine learning methods”, w którym obok kolegów z MAS udział biorą naukowcy z Katedry Geoinformatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.