REKLAMA
Kolej Wiadomości
2 Minuty czytania

Przebudowano dworzec w Żarowie

PKP zakończyła przebudowę dworca kolejowego w Żarowie. Dzięki trwającej niewiele ponad rok inwestycji podróżni mogą od 24 maja 2018 r. korzystać z nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu.

Dworzec został lepiej przystosowany do współczesnych potrzeb pasażerów. Pomieszczenia w budynku zostały przebudowane i dostosowane do nowych funkcji. Do dyspozycji podróżnych oddano wczoraj poczekalnię, Biuro Obsługi Klienta, w którym można kupić bilety na przejazd pociągiem oraz toalety. Część powierzchni zagospodarowana zostanie przez Gminę Żarów. W budynku powstanie m.in. izba historyczna.- Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Każda kolejna inwestycja przybliża nas do tego celu. Program Inwestycji Dworcowych zmieni oblicze polskiej kolei, to obok Krajowego Programu Kolejowego i Strategii Taborowej jeden z trzech segmentów wielkiego programu modernizacji polskiej kolei. Polska jest jedna, dlatego równomiernie angażujemy środki finansowe –
napisał w liście minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.- Dworzec w Żarowie jest pierwszym obiektem, który udostępniamy w rym roku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Wkrótce z odnowionych i nowoczesnych dworców skorzystają także mieszkańcy innych miejscowości, również na terenie Dolnego Śląska –
powiedział Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A., obecny na oficjalnym otwarciu dworca. – Estetyczne i funkcjonalne dworce to ważny element rozwoju kolei aglomeracyjnych. Pasażerowie oczekują wysokiej jakości na wszystkich etapach podróży, a to właśnie na dworcach rozpoczynają się podróże: i te dalekie, i te bliskie, związane z dojazdami do pracy czy szkoły – dodał Olszewski.- Mieszkańcy naszej gminy z utęsknieniem czekali na finał tej inwestycji. Dzięki modernizacji nastąpiła ogromna jakościowa zmiana. Budynek jest nowoczesny, bardziej funkcjonalny, a przede wszystkim dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki przeprowadzonym pracom dziś jest piękną wizytówką naszego miasta. Teraz możemy być dumni z tego miejsca. Dopełnieniem zmian w tej części miasta jest także powstałe Centrum Przesiadkowe i przebudowane główne skrzyżowanie. W tej chwili trwa jeszcze także budowa ścieżek rowerowych, chodników, parkingów wraz z oświetleniem na terenie naszego miasta. Dzięki temu nie tylko ulica Dworcowa w Żarowie, ale również centrum miasta zyska nowy wizerunek –
powiedział burmistrz, Leszek Michalak.W ramach modernizacji dworzec w Żarowie został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wewnątrz i na zewnątrz obiektu zamontowano pochylnie i poręcze, pojawiły się także ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, tablica multisensoryczna i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się dostosowano też toalety w budynku.Zakres prac objął m.in. wykonanie nowych instalacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, renowację elewacji i wymianę poszycia dachu. W budynku wykonano także kotłownię gazową. Pojawił się też monitoring. Zagospodarowano teren na zewnątrz obiektu – przy dworcu stworzono miejsca postojowe dla samochodów oraz stojaki na rowery. Prace w sąsiedztwie dworca przeprowadziła również Gmina Żarów.Inwestycję zrealizowała Firma Budowlana Dota Sp. z o.o. Sp.k. Koszt modernizacji wyniósł ok. 5 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A. i środków budżetu państwa.

Autor: Polskie Koleje Państwowe S.A.

REKLAMA
REKLAMA
Kalendarium wydarzeń
Sklep internetowy NBI
REKLAMA