Reach stacker w terminalu PKP CARGO Connect w Gliwicach
Terminal PKP CARGO Connect w Gliwicach inwestuje w nowoczesny sprzęt, aby zwiększyć przepustowość. To ważne, gdyż rośnie znaczenie Gliwic na międzynarodowych szlakach handlowych.
– Niewątpliwą zaletą Kalmara jest możliwość składowania kontenerów w pięciu warstwach i do trzech rzędów – mówi Witold Strobel, członek zarządu ds. operacyjnych PKP CARGO Connect. – Kolejna maszyna z łapami do chwytu dolnego, tzw. piggy backiem zostanie uruchomiona w terminalu w przyszłym miesiącu. Wpisujemy się w ten sposób w politykę przerzucania większych wolumenów ładownych z dróg na tory – dodaje Witold Strobel.
Nowoczesny sprzęt znacznie podniesie wydajność pracy terminala w Gliwicach, co jest istotne w kontekście ciągle rosnącego rynku intermodalnego. – Dzięki zakupowi nowego urządzenia jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę przeładowywanych kontenerów i tym samym sprawniej realizować zamówienia naszych kontrahentów. Jest to szczególnie ważne w czasie, kiedy rynek przewozów intermodalnych wykazuje tendencję rosnącą. Tylko w 2020 roku, pomimo trwającej epidemii koronawirusa, ruch w terminalu w Gliwicach wzrósł do 40 629 TEU (gate in) z 36 432 TEU w 2019 roku – argumentuje Witold Strobel.
Po zmodernizowaniu bazy maszynowej gliwicki terminal będzie posiadał zdolność przeładunkową 130 tys. TEU. Działania PKP CARGO Connect mają związek z planowanymi projektami i przygotowaniem rozwiązań pod nowych klientów, którzy zgłaszają się ze swoimi potrzebami logistycznymi do operatora terminala. Spółka realizuje stąd stałe przewozy kontenerów do włoskiej Piacenzy, posiada bezpośrednie połączenie z Małaszewiczami, zwanymi bramą do UE na Nowym Jedwabnym Szlaku. Już wkrótce terminal w Gliwicach zyska też nowe połączenia w ramach projektu Connect Operator z polskimi portami oraz z Turcją. Warto dodać, że spółka obsługuje również połączenia w eksporcie europejskich towarów do Azji, między innymi do Chongqing w Chinach.
– Rozwijanie działalności PKP CARGO Connect to jeden z istotnych elementów strategii całej Grupy PKP CARGO. Przewozy intermodalne i inne usługi logistyczne to fundament naszego rozwoju. Na rynku nie ma już bowiem przyszłości dla tradycyjnych przewoźników kolejowych skupionych na transporcie ładunków masowych, gdyż przyszłością kolei jest segment intermodalny – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. – Dlatego bardzo pozytywnie trzeba ocenić to, że nasza spółka zależna inwestuje w rozwój swojego terminala w Gliwicach. Będzie mogła dzięki temu poprawić jakość obsługi obecnych klientów i podnieść jednocześnie swoją pozycję konkurencyjną na rynku – wskazuje prezes Warsewicz.
Tekst i zdjęcie: PKP CARGO S.A.