Rozbudowa infrastruktury drogowej to niezwykle ważna część powstawania całego osiedla. Rondo sfinansowała spółka mieszkaniowa Skanska, która w pobliżu buduje Osiedle Mickiewicza. Usprawni ono komunikację u zbiegu ulic Klaudyny i Rudzkiej oraz znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa. Na rondzie oraz dojazdach do niego Skanska wybudowała po jednym pasie ruchu dla samochodów. Na rowerzystów czekają zaś osobne wyjazdy we wszystkich kierunkach: ul. Rudzkiej, Trasy AK w kierunku ul. Hłaski oraz ul. Klaudyny. Czwarty zjazd z ronda prowadzi w stronę ul. Gwiaździstej. Cała inwestycja zajmuje obszar 12.000 mkw. i jest w pełni przejezdna.
Rondo powstało w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich, Urzędem m. st. Warszawy – Dzielnica Bielany i GDDKiA. Podczas jego realizacji swoje siły połączyły dwie spółki z grupy Skanska w Polsce – deweloper mieszkaniowy oraz generalny wykonawca. Połączenie pracy różnych jednostek Skanska w ramach jednego kontraktu to stała praktyka firmy w ramach założonej strategii „Budujemy miasta”. Wspólne działanie w różnych obszarach, w tym przypadku deweloperskim i wykonawczym, to bezpośredni zysk dla otoczenia i przyszłych mieszkańców. Niewątpliwą korzyścią płynącą z tej synergii jest nie tylko wymiana doświadczeń i wiedzy, która niejednokrotnie już odzwierciedliła się w powstaniu ciekawych i innowacyjnych projektów w Warszawie (takich jak Jaśminowy Mokotów, Park Ostrobramska czy Atrium 1 i 2), ale przede wszystkim budowanie w oparciu o te same wartości.
– Spółka budowlana Skanska S.A. jest generalnym wykonawcą wszystkich naszych inwestycji mieszkaniowych. Wspólna realizacja ronda była kolejnym krokiem w stronę synergii działań Grupy Skanska w Polsce. Modernizacja warszawskiego skrzyżowania to także nasz wspólny wkład w polepszenie warunków na drogach – dodaje Aleksandra Sokołowska, menadżer projektu w Skanska Residential Development Poland.
Wartość inwestycji drogowej przy Osiedlu Mickiewicza to 3,3 mln zł. Prace trwały trzy miesiące.
Osiedle połączone z miastem
Osiedle przy ul. Rudzkiej jest pierwszym w Polsce osiedlem z certyfikatem BREEAM potwierdzającym realizację projektu z poszanowaniem środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.
– Osiedle Mickiewicza, jak i infrastruktura wokół inwestycji, są przykładem realizacji szwedzkiej idei Öppet för livet, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Ten projekt to nie tylko pierwsze certyfikowane eko-osiedle Skanska w Polsce, ale także wyraz naszej troski o różnorodne potrzeby mieszkańców i lokalnej społeczności. Warszawa zyskała bowiem nowe osiedle oraz infrastrukturę drogową usprawniającą komunikację – dodaje Aleksandra Sokołowska.
Pierwszy etap Osiedla Mickiewicza Skanska oddała do użytku w IV kw. 2016 roku. Obecnie w realizacji jest druga i trzecia faza projektu. W jej ramach spółka wybuduje pięć budynków, czyli łącznie 258 mieszkań o metrażu od 27 mkw. po apartamenty mierzące 113 mkw. Deweloper planuje oddać drugi etap do użytkowania w III kw. 2019 roku. Rok później Skanska zakończy trzeci etap inwestycji, który właśnie trafił do sprzedaży.
Autor: Anna Strożek, Skanska S.A.