Dzięki modernizacji poprawi się stan techniczny i estetyka budynku, przestrzeń dworca zostanie dostosowana do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności.
– Dworce kolejowe to kluczowy element infrastruktury komunikacyjnej. Są wizytówkami miast, o ciekawej historii, często zabytkowej architekturze. Dzięki realizowanemu programowi, poprawi się komfort podróżnych i nastąpi modernizacja aż 22 dworców w województwie pomorskim – zarówno w Trójmieście, jak i mniejszych miejscowościach – podkreślił Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski.
– Już niebawem na dworcu w Tczewie rozpoczną się prace budowlane. To kolejny obiekt ujęty w realizowanym przez PKP S.A. Programie Inwestycji Dworcowych. Łącznie obejmuje on około 200 dworców w całej Polsce, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach. W województwie pomorskim są to aż 22 obiekty, w tym piękny, zabytkowy dworzec Gdańsk Główny – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.
W związku ze zmianą układu ciągów komunikacyjnych na dworcu w Tczewie usprawniony zostanie ruch podróżnych. Obiekt zostanie również dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym z wózkami dziecięcymi, ciężkim bagażem, czy pasażerów z niepełnosprawnością. Ruch pieszy zostanie poprowadzony przez plac z lokomotywą do projektowanego wejścia do budynku, zlokalizowanego w jego północnym szczycie, a następnie przez wnętrze aż do kładki pieszej nad torami. Powstały ciąg komunikacyjny pozwoli na włączenie do użytkowania komercyjnego powierzchni znajdujących się na kondygnacji -1.
Dodatkowo komunikacja dla osób o ograniczonej mobilności będzie przeprowadzona przez: pochylnię przy wejściu od strony placu z lokomotywą, istniejące wejście do budynku z poziomu terenu, windę przystosowaną do przewozu noszy, łączącą ze sobą poziom peronu, poziom -1, poziom 0 i poziom kładki nad torami. Powstaną trasy łączące miejsca dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się: wejścia i wyjścia, kasy, parking, poczekalnie, toalety, ścieżki dotykowe składające się z pasów prowadzących, pól uwagi i znaków skrzyżowania oraz stojące tablice tyflograficzne przy wejściach głównych, stanowiące zapis przebiegu ścieżki dotykowej – w formie wypukłych guzków zapisanych w alfabecie Braille’.
Zmieni się również plac przed dworcem. Po modernizacji staną tu nowe ławki oraz stojaki na rowery ze stacją naprawy rowerów. Zostanie wymieniona nawierzchnia, zainstalowane będzie nowe oświetlenie, posadzona zostanie roślinność.
W momencie rozpoczęcia prac budowlanych na terenie obecnego budynku dworca zostanie zorganizowany dworzec tymczasowy.
Przebudowa dworca kolejowego w Tczewie jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej , w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków krajowych. Wartość inwestycji to ok. 17, 3 mln zł. Wykonawcą robót budowlanych jest firma Poleko Budownictwo Sp. z o.o.
Autor: PKP S.A.