
Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłóg. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły? Odpowiedzi na to pytanie udziela Sławomir Perliński, ekspert w JAF Polska.
– To zasługa nowych technologii, takich jak drewno laminowane krzyżowo CLT. W ten sposób uzyskiwane są wielkoformatowe płyty, nadające się na stropy, ściany nośne i działowe.
Aby z sukcesem zrealizować najbardziej wymagającą inwestycję i zapewnić jej trwałość na lata, potrzeba do jej stworzenia doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Do takich zadań dedykowane jest drewno konstrukcyjne. Czym się ono wyróżnia?

Siła drzemiąca w naturze
Jak wiemy, drewno skrywa w sobie wiele zalet. W pierwszej kolejności jest ono znacznie lżejsze niż tradycyjne elementy z cementu lub stali. Co więcej, zastosowanie drewna pozwala na łatwiejszy transport i montaż, jak również wykonanie płytszych fundamentów konstrukcji. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy.
– Drewno konstrukcyjne użyte do budowy nowoczesnych wieżowców to materiał ognioodporny, a zatem bezpieczny dla przyszłych mieszkańców. Jest ono ekonomiczne i wytrzymałe, a także wysoce estetyczne – wyjaśnia Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska.
Drewno konstrukcyjne to recepta na udaną budowę – ze względu na atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową i lekkość konstrukcji. W budynkach, gdzie wykorzystano ten materiał konstrukcyjny, mieszka się zdrowo i energooszczędnie. Jest przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardzo trwałe, a dodatkowo – jako synonim wytrzymałości i długowieczności – stanowi najlepszy wybór dla niewidocznych (i nie tylko) zastosowań.
Źródło: tekst JAF Polska Sp. z o.o.