To już XIX edycja konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, który swoją premierę miał w 1997 roku. Od 2002 roku jego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a głównym celem jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów (wyrobów i technologii), które mają szansę zaistnieć na rynku. Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach – produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca. W tej ostatniej kategorii znalazł się innowacyjny most drogowy z kompozytów FRP, który powstał w ramach projektu badawczego Com-bridge.
Budowa mostu zakończyła się w grudniu 2015 r. Od tego czasu przeprawa jest użytkowana. Odbywa się walidacja podstawowych parametrów eksploatacyjnych w skali demonstracyjnej w warunkach rzeczywistych. Przedsięwzięcie zrealizowało konsorcjum kierowane przez Mostostal Warszawa SA wspólnie z firmą Promost Consulting z Rzeszowa oraz Politechniką Rzeszowską i Politechniką Warszawską. Za projekt po stronie Mostostalu Warszawa był odpowiedzialny zespół Działu Badań i Rozwoju w składzie: Juliusz Żach, Lech Własak oraz Piotr Świeżewski.
Most Com-bridge został zaprojektowany pomimo braku obowiązujących norm dla konstrukcji kompozytowych. Łączyło się to z koniecznością przeprowadzenia licznych badań materiałowych elementów mostu oraz ostatecznie próbnego obciążenia mostu. Wyniki wszystkich badań potwierdziły wysoką sztywność, wytrzymałość oraz przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo konstrukcji. Projekt Com-bridge utworzył niszę dla tworzyw sztucznych oraz zademonstrował dojrzałość technologii mostów kompozytowych.
Obecnie trwają prace nad zwiększeniem możliwości produkcyjnych. Mostostal Warszawa posiada zaplecze produkcyjne niezbędne do wytwarzania belek konstrukcyjnych z kompozytów. Od momentu otwarcia mostu do firmy trafiło 5 zapytań ofertowych na budowę kolejnych obiektów tego typu (zarówno z Polski jak i spoza). Pierwsze komercyjne realizacje planowane są po zakończeniu projektu, czyli w 2017 r.
Z tytułem Polskiego Produktu Przyszłości most kompozytowy w Błażowej zyskałaby wsparcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która udzielałaby konsorcjum pomocy w zakresie działań promocyjnych poprzez takie działania jak: prezentacja produktu na międzynarodowych targach i wystawach innowacyjności w kraju i za granicą, promocja w wydawnictwach i tekstach promocyjnych Agencji. Zwycięstwo w konkursie utorowałoby więc eksport polskiej technologii budowy mostów kompozytowych na rynek Unii Europejskiej i potwierdziłoby wiodącą rolę Mostostalu Warszawa na polu badawczym wśród polskich firm budowlanych.
W gronie nominowanych do nagrody głównej znalazło się wiele znamienitych polskich firm, instytucji i jednostek m.in. Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM CUPRUM Sp. z o.o., Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji), Instytut Chemii Przemysłowej, Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk czy bydgoska PESA. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Ministerstwo Rozwoju. Wyniki konkursu poznamy 30 listopada 2016 roku.
Zdjęcia: Agata Falęcka, Mostostal Warszawa S.A.