– Mamy 150 lat, a mimo to pozostaliśmy młodzi, sprawni i energiczni. Przy spodziewanej produkcji budowlanej za rok 2018 wynoszącej ok. 5,6 mld Euro i portfelu zamówień, który po raz pierwszy przekroczył 7 mld Euro, z ufnością patrzymy w przyszłość. Jestem wdzięczny wszystkim PORRianom za ich zaangażowanie i lojalność. Nasza pasja do innowacji pozwoli nam w dalszym ciągu dostarczać doskonałość przez kolejne 150 lat – powiedział Karl-Heinz Strauss, CEO PORR.
Austriackie korzenie – międzynarodowe rynki
Od dawna już wszechstronne know-how PORR nie zamyka się wyłącznie w granicach Austrii. PORR słusznie jest postrzegany jako europejska firma z austriackimi korzeniami. W Polsce zaczął biznesową działalność w 1993 roku. Spółka PORR S.A. została założona w kwietniu 2017 roku w następstwie połączenia dwóch niezależnych spółek operacyjnych: PORR Polska Construction S.A., koncentrującej się na projektach budownictwa kubaturowego i kolejowego oraz PORR Polska Infrastructure S.A. specjalizującej się w dziedzinie infrastruktury, budownictwa energetycznego, hydrotechnicznego, a także inżynierii. W Polsce PORR oferuje szeroką gamę usług obejmujących każdy obszar nowoczesnego budownictwa i jest jednym z najważniejszych dostawców projektów inżynieryjnych, kolejowych, mostowych i drogowych.
150 lat PORR – 150 lat innowacji
Spółka „Allgemeine Österreichische Baugesellschaft” została założona w 1869 roku i 8 kwietnia tego samego roku pojawiła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Wiedniu. Do 1898 roku firma wzniosła łącznie 108 budynków w Wiedniu. Wśród zrealizowanych projektów są między innymi Hotel Sacher w pierwszej dzielnicy Wiednia, pawilony Światowych Targów w Wiedniu – między innymi dla egipskiego wicekróla – i kolej do miasta Budweis (České Budějovice).
Na początku XX wieku wynalazki inżyniera lądowego Arthura Porra doprowadziły do znaczącego przełomu w konstrukcjach betonowych i zapewniły przewagę technologiczną spółki „Allgemeine Baugesellschaft – A. Porr Aktiengesellschaft”, założonej w 1927 roku.
– Nasz PORR bardzo wcześnie rozwijał swoją wiedzę w praktycznie każdej dziedzinie budownictwa: w budownictwie przemysłowym i mieszkalnym, w podziemnych galeriach, tunelach, drogach i liniach kolejowych. Nie powinno więc dziwić, że PORR wygrywa przetargi na bardzo skomplikowane projekty – powiedział Karl-Heinz Strauss o trajektorii PORR.
Od 1930 r. PORR był zaangażowany w budowę wysokogórskiej drogi Großglockner w obszarze niezagospodarowanym na wysokości do 2600 m n.p.m. Po II wojnie światowej PORR powierzono projekty takie jak przebudowa Opery Wiedeńskiej, wzniesienie Ring Tower i budowę elektrowni Kaprun. To wszystko oznaczało to, że PORR odegrał aktywną rolę w kształtowaniu nowej i udanej przyszłości Austrii.
W 1982 roku młody inżynier budowlany Horst Pöchhacker objął stanowisko prezesa zarządu i dyrektora generalnego. Pozostał w firmie do 2007 r. W 1998 r. Klaus Ortner kupił pierwsze udziały w PORR. Dzięki jego wysiłkom w 2010 r. Karl-Heinz Strauss został mianowany na stanowisko dyrektora generalnego. W kolejnych latach wspólnie nabyli większość udziałów w spółce, wprowadzając ją tym samym w nową erę. Od 2011 r. firma przechodziła długą restrukturyzację, w wyniku której powstała potężna firma PORR Bau GmbH. W 2013 r. przedsiębiorstwo skróciło nazwę do PORR AG.
Dzisiaj PORR jest jedną z największych firm budowlanych w Austrii, wiodącym graczem w Europie i najstarszą spółką wciąż notowaną na wiedeńskiej giełdzie. Ludzie odpowiedzialni za ten sukces, PORRianie, stanowią teraz zespół liczący ponad 20.000 osób.
– Budownictwo to ludzki biznes, każdy projekt budowlany angażuje ludzi. Tych, dla których się buduje oraz tych, którzy projektują i budują. Tworzą go nie tylko ludzie, których widać na placach budów, ale wielu, wielu innych. Wszyscy oni są ze sobą połączeni na wiele sposobów. W końcu, projekt jest tak wartościowy jak zespół, który za nim stoi – powiedział Karl-Heinz Strauss.
Kształtowanie przyszłości – cyfrowa rewolucja w branży budowlanej
Cyfryzacja zmienia sposób, w jaki żyjemy i pracujemy razem. W każdej branży. Bardzo obiecujące dźwignie branży budowlanej 4.0 obejmują dziedziny projektowania i inżynierii, zarządzania łańcuchem dostaw, rozwoju zawodowego i oczywiście nowych technologii – obszary, w których branża jest wyjątkowo dobrze umiejscowiona nawet dzisiaj.
Zintegrowane planowanie za pomocą LEAN Design i LEAN Construction, modularyzacja i standaryzacja, automatyzacja, e-twinning z modelowaniem informacji o budynku oraz zastosowanie sztucznej inteligencji mają ogromny potencjał i rewolucjonizują cały łańcuch wartości w sektorze budowlanym. Pracownicy, deweloperzy, klienci i gminy czerpią korzyści z digitalizacji. Projekty budowlane można zrealizować szybciej, obniżyć całkowite koszty, zmaksymalizować kontrolę jakości i zminimalizować ryzyko.
PORR jest zdeterminowany, aby aktywnie wykorzystywać swoje możliwości w zmieniającym się konkurencyjnym środowisku i wciąż rozbudowywać swoją rolę pioniera w cyfryzacji europejskiego przemysłu budowlanego.
– Wcześnie rozpoznaliśmy znak czasów i dzięki temu teraz aktywnie kształtujemy procesy cyfrowe. Bazując na naszej wiedzy technologicznej i ogromnym talencie do innowacji, tworzymy namacalną wartość dodaną dla klientów i użytkowników końcowych. I cokolwiek nas spotka w ciągu następnych 150 lat, jesteśmy na to idealnie przygotowani – powiedział Strauss.
Uroczystość i publikacja PORR
8 kwietnia 2019 r. o godz. 11:30, w rocznicę pierwszego notowania akcji, PORR zorganizował wraz z przedstawicielami polityki i biznesu uroczyste przyjęcie na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W trakcie wydarzenia członkowie Zarządu PORR zaprezentują imponującą retrospektywę i wgląd w najstarszą austriacką spółkę giełdową.
Ponadto dynamiczna historia PORR jest teraz dostępna w formie książki od Brandstätter Verlag. Redaktor, dr Manfred Waldenmair, jest doradcą PORR AG od 2010 roku i opracował z PORR 324-stronicową pracę pod tytułem „Budowanie łączy ludzi. PORR AG – 150 lat wdrażania innowacji w drodze do doskonałości”.
Zdjęcia: PORR