Pomimo kapryśnej pogody wszystko się udało, a liczne zapytania o kolejne rejsy świadczą o tym, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Rejsy już niebawem dołączą na stałe do bogatej oferty edukacyjnej Wodociągów Miasta Krakowa.
W sobotę (13 lipca) i niedzielę (14 lipca) odbyło się w sumie 12 rejsów, w których wzięło udział ponad 600 osób. Statek wypływał z przystani kolejno o 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 oraz 15.00. Po krótkim powitaniu, uczestnicy w pierwszej kolejności zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa podczas rejsu. Następnie statek płynął trasą wzdłuż strefy ochronnej zbiornika w kierunku ujęcia. W czasie tej niezwykle malowniczej wyprawy można było poznać wiele szczegółów i ciekawostek o zbiorniku, jego historii oraz ważnej funkcji, jaką pełni, jako źródło wody dla Krakowa i Dobczyc. Ponadto uczestnicy mieli okazję zdobyć wiedzę o ujęciu wieżowym i Zakładzie Uzdatniania Wody Raba, a także skomplikowanym procesie uzdatniania wody, po którym staje się ona „dobrą wodą prosto z kranu”.
Następnie kierunek zapora, tutaj uczestników rejsu mogła zaciekawić opowieść o zaporze, jej wielkości, ilości materiałów wykorzystanych do jej zbudowania i okresie jej powstania, a także o elektrowni wodnej znajdującej się pod zaporą. Dalej trasa prowadziła wzdłuż wzgórza zamkowego, a potem w kierunku rybaczówki – gospodarstwa rybackiego, prowadzonego przez Wody Polskie, które zajmuje się zarybianiem i odławianiem ryb w Zbiorniku Dobczyckim. Po pełnym wrażeń rejsie w pięknych okolicznościach przyrody statek cumował z powrotem na przystani Wodociągów Miasta Krakowa.
Warto przypomnieć pokrótce historię Zbiornika Dobczyckiego. Decyzja o jego budowie została podjęta w 1970 roku. W latach 1972-1974 został wykonany projekt techniczny. W 1974 roku rozpoczęto budowę zapory. Ostatecznie zalew został oddany do użytku w 1986 roku. Zbiornik jest źródłem wody dla Krakowa i Dobczyc, ale pełni również funkcję przeciwpowodziową. Jego powierzchnia to ok. 1065 ha. Zapora mierzy 617 m długości, 30 m wysokości i 8,5 m szerokości. Zbiornik gromadzi około 127 mln m3 wody, a jego głębokość sięga do 30 m.
Zdjęcie: Wodociągi Miasta Krakowa SA