Od strony placu Teatralnego wzdłuż ul. Senatorskiej stoją cztery maszty oświetleniowe, które mają niezwykłą konstrukcję i ciekawą historię budowy. Organizator wystawy – Fundacja Sztuka Stosowana – odtworzył poszczególne etapy ich powstania. Około 1952 roku władze miejskie po burzliwych dyskusjach zatwierdziły projekt nowego ukształtowania urbanistyczno-architektonicznego Placu Teatralnego. Zakładał on rezygnację z odbudowy gmachu ratusza i kościoła Kanoniczek. Powstał plac o powierzchni około 15000 m2, otwarty w kierunku północnym do trasy W-Z. W ogromnej przestrzeni bez zieleni i dodatkowych elementów małej architektury plac pozwalał koncentrować się na fasadzie Teatru Wielkiego. Prace budowlane zaczęły się dopiero z chwilą zapadnięcia decyzji o zlokalizowaniu pomnika Bohaterów Warszawy „NIKE” w miejscu dawnego ratusza. Po usunięciu gęstej sieci oświetlenia w postaci Pastorałek i słupów W-Z postanowiono doświetlić plac rozwiązaniem idealnym dla tego miejsca.
W 1964 roku Warszawskie Przedsiębiorstwo Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych „Mostostal”, pod nadzorem kierownika montażu Stanisława Piotrowskiego, postawiło smukłe na 20 metrów maszty oświetleniowe, dźwigające 10-ramienne reflektory odblaskowe, które w sposób subtelny dają wieczorem rozproszone światło. Dzisiaj możemy odkryć na nowo zapomniane i możliwe, że jedyne w Warszawie i Polsce rozwiązanie konstrukcyjne masztów oświetleniowych.
Usytuowanie masztów w ciągu komunikacyjnym dla pieszych wzdłuż ulicy Senatorskiej daje możliwość pokazania warszawiakom i turystom tych niezwykłych obiektów architektonicznych, a przede wszystkim zwrócenia uwagi na ich istnienie w przestrzeni, która nas otacza. Wokół nas jest jeszcze dużo ciekawych obiektów, które czekają na swoje odkrycie.
Projekt współfinansowany jest ze środków m.st. Warszawy w ramach realizacji zadania publicznego.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i warszawskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Organizator: Fundacja Sztuka Stosowana
Współpraca: TEATR WIELKI – OPERA NARODOWA,Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk Muzeum Architektury we Wrocławiu Muzeum Miejskie Wrocławia Muzeum Tatrzańskie NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE Fundacja Ośrodka KARTA Mostostal Warszawa SA
Patronat medialny: Miesięcznik Architektura Murator
Wystawa jest czynna do 28 grudnia 2018 roku w Holu Głównym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Plac Teatralny 1, Warszawa. Zapraszamy w godzinach:
- poniedziałek – piątek 9.00 – 19.00,
- soboty i niedziele 11.00 – 19.00.
Wstęp wolny.
Grafika: Mostostal Warszawa S.A.