– Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego od lat czekają na obwodnicę, która pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Dzisiaj codziennością w Ostrowcu Świętokrzyskim są korki, zatory i hałas. Mam nadzieję, że już za trzy lata pojedziemy bezpieczną i nowoczesną obwodnicą miasta – powiedział wiceminister Rafał Weber.
Obecnie droga krajowa nr 9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski w ciągu ulic: Reńskiego, Zagłoby, Al. 3-go Maja, Sandomierskiej i Opatowskiej. Występuje na niej duże natężenie ruchu, z istotnym udziałem samochodów ciężarowych. Sytuacja taka powoduje problemy komunikacyjne dla miasta i negatywnie wpływa na życie mieszkańców.
W ramach zadania powstanie ciąg obwodnic miejskiej i pozamiejskiej, który pozwoli na zmianę przebiegu drogi krajowej nr 9. Spowoduje to zmniejszenie ruchu na głównych ulicach miasta, a tym samym podniesie się komfort życia mieszkańców i zmniejszy oddziaływanie drogi na środowisko.
Inwestycja obejmuje budowę odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP o długości około 2,8 km, poprowadzonej nowym śladem od węzła Brezelia (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 755) do włączenia z istniejącą drogą krajową nr 9 – wylot z Ostrowca Świętokrzyskiego w kierunku Rzeszowa. W tym miejscu, w rejonie m. Jędrzejów, powstanie rondo. Ponadto w ciągu ulic miejskich, tj. Al. 25-lecia Wolności i ul. Samsonowicza, docelowo planowanych jako droga krajowa nr 9, zostaną wykonane prace mające na celu poprawę rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Budownictwo
Drogi
Energetyka
Geoinżynieria
Hydrotechnika
Inż. Bezwykopowa
Kolej
Mosty
Motoryzacja
Tunele
Wod-Kan