Wiemy jak będzie wyglądał dworzec we Włocławku
Nowoczesna, niebanalna bryła, komfortowe i przyjazne dla pasażerów wnętrze – to główne założenia projektu nowego dworca kolejowego we Włocławku. Wykonawca zakończył już prace projektowe, czego efektem są wizualizacje inwestycji.
– Cieszę się, że oprócz modernizacji linii kolejowych oraz unowocześniania taboru, inwestycje obejmują również dworce. Nowe oblicze zyskują nie tylko te w największych miastach, czy tam, gdzie znajdują się węzły przesiadkowe. Wkrótce taką nowoczesną wizytówkę zyska Włocławek. To ważne dla mieszkańców i regionu – mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
– Przez wiele lat dworce kolejowe były uważane za bramy miast. Chcemy przywrócić należną im rolę w krajobrazie polskich miejscowości. Dlatego budujemy bezpieczną, komfortową i punktualną kolej, której integralną częścią jest Program Inwestycji Dworcowych. Jestem przekonany, że nowy dworzec kolejowy we Włocławku spełni oczekiwania mieszkańców miasta i regionu – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Dworzec kolejowy we Włocławku to inwestycja, która nie tylko wpłynie na atrakcyjność Włocławka, ale przede wszystkim zapewni możliwość wygodnego, zgodnego z najnowszymi standardami podróżowania. Będzie miała znaczenie zarówno gospodarcze, jak i społeczne dla naszego regionu. Mieszkańcy od wielu lat oczekiwali na gruntowną przebudowę obiektu, dlatego cieszę się, że mogą zobaczyć postęp prac nad tym projektem. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – twierdzi Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
– Cieszę się, że przestrzeń budynku dworca we Włocławku będzie bardziej funkcjonalna i przystosowana do rzeczywistych potrzeb pasażerów – informuje Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. – Dokładamy wszelkich starań, aby inwestycje realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 spełniały współczesne standardy obsługi wszystkich grup podróżnych – dodaje.
Na terenie dworca znajdą się przestronna poczekalnia dla pasażerów, kasy biletowe – przewoźników kolejowych i autobusowych, a na piętrze biura Wydziału Komunikacji UM Włocławek. Dzięki rozwiązaniom architektonicznym i zastosowaniu innych udogodnień dworzec będzie w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżnych z dziećmi, osób starszych czy podróżujących z dużymi bagażami.
W projekcie uwzględniono będący już w realizacji przed budynkiem dworca multimodalny węzeł przesiadkowy, który budowany jest przez Miasto Włocławek. Obie inwestycje będą stanowiły spójną całości i będą funkcjonalnie powiązane ze sobą.
Budynek nowego dworca kolejowego we Włocławku będzie wykończony wysokiej klasy materiałami, takimi jak granit, beton, szkło czy panele aluminiowe. Elewacje budynku będą wykończone w części blachą miedzianą oksydowaną – materiału słynącego z długiej trwałości oraz wysokich walorów estetycznych. Warto podkreślić, że tylko kilka budynków w Polsce posiada tak niebanalną elewację.
Wykonawca dokumentacji projektowej, firma TPF Sp. z o.o., złożył wniosek o pozwolenie na budowę. PKP S.A. planuje ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych pod koniec października br. Budowa nowego dworca we Włocławku jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP oraz z budżetu państwa. Jej koszt to ok. 35 mln zł brutto. Planowany termin udostępnienia nowego dworca podróżnym to koniec 2022 roku.
Źródło: PKP S.A.