Ruszyła budowa dworca w Kornelinie
Spółka PKP rozpoczęła budowę nowego dworca w Kornelinie. 5 maja na peronie w Kornelinie symbolicznego otwarcia placu budowy dokonali: Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych oraz Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP.
Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu pojawią się ścieżki prowadzące i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących. Do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się dostosowane będą też toalety. Na zewnątrz zamontowane zostaną pochylnie, które ułatwią komunikację z poziomu parkingu na peron oraz do budynku dworca.
– Realizowany obecnie program inwestycyjny na kolei obejmuje swoim zasięgiem nie tylko duże miasta i aglomeracje, ale także mniejsze miejscowości. Dzięki tym działaniom stopniowo zmniejsza się poziom wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Jednym z przykładów takich inwestycji jest właśnie budowa Innowacyjnego Dworca Systemowego w Kornelinie w województwie mazowieckim. Powstający obiekt z pewnością będzie dobrze służył pasażerom i mieszkańcom tej miejscowości – mówi Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
– Budowa nowoczesnego dworca systemowego w miejsce przystanku w Kornelinie to kolejny krok w kierunku tworzenia kolei bezpiecznej, punktualnej i przewidywalnej – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
– Innowacyjne Dworce Systemowe realizowane przez PKP S.A. to nowoczesne powtarzalne budynki, przyjazne podróżnym i wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań obniżających koszty utrzymania tych obiektów z troską o środowisko. Na dworcu w Kornelinie, którego budowa właśnie się rozpoczyna, zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna do pozyskiwania energii słonecznej oraz energooszczędne oświetlenie. Jednak główną zmianą, dostrzegalną w przypadku tego obiektu, będzie większy komfort podróżnych, który zapewnią m.in. udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności czy nowoczesny system informacji pasażerskiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Znaczną metamorfozę przejdzie też otoczenie dworca. Poza wyrównaniem terenu zaplanowano również zagospodarowanie w postaci zieleni i montaż elementów małej architektury. W pobliżu dworca pojawi się parking z 17 miejscami postojowymi, a po obu stronach budynku zamontowane zostaną stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz z rowerową stacją naprawczą.
W budynku zamontowany zostanie również system BMS (system zarządzania budynkiem). Pojawi się także monitoring.
Planowany termin finalizacji robót budowlanych to koniec tego roku. Inwestycja prowadzona jest w formule projektuj i buduj. Za jej realizację odpowiada SKB Spółka Akcyjna. Koszt całego zadania wyniesie 5,1 mln zł brutto. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Tekst: PKP S.A.