Przetarg na przebudowę dworca w Milanówku
Spółka PKP ogłosiła przetarg na przebudowę dworca kolejowego w Milanówku. Bezpieczny, funkcjonalny i bardziej komfortowy – taki będzie dworzec po przebudowie. Otwarcie oferty w przetargu nastąpi 22 lipca br.
W ramach przebudowy zaplanowano zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz historycznego budynku. W holu, pełniącym funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie na kasę biletową. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z wydzieloną przestrzenią przeznaczoną pod komercję. W zmodernizowanym budynku pojawią się gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Planowany jest również montaż ogólnodostępnej sieci bezprzewodowej.
Na zewnątrz dworca zaprojektowano kilkanaście stojaków rowerowych. Uporządkowane zostaną tereny zielone oraz pojawią się nowe, ozdobne nasadzenia.
– Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Milanówku to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnego miasta w obrębie aglomeracji warszawskiej zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom powiatu grodziskiego podróżowanie koleją do Warszawy – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– Przebudowa dworca w Milanówku to kolejna inwestycja PKP S.A. prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest ona częścią większego projektu unijnego, w skład którego wchodzi między innymi niedawno rozpoczęta budowa nowego dworca w Kornelinie koło Sochaczewa, a także inne inwestycje będące obecnie na etapie opracowania dokumentacji projektowej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Dworzec w Milanówku zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, tablicach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille`a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toaletach przystosowanych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Na dworcu po przebudowie będzie również bezpieczniej. Planowane jest wykonanie nowych instalacji w budynku oraz montaż nowoczesnych systemów, takich jak monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacja włamania i napadu. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), sterujący pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.
Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na koniec tego roku, a zakończenie inwestycji na koniec 2022 roku. Zadanie będzie realizowane z dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Termin składania ofert w przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych mija 22 lipca bieżącego roku.
Źródło: tekst PKP S.A., www.pkp.pl