Obiekt autorstwa Unibep został doceniony za nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz wysoką jakość wykonania.
Gala konkursowa „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa” odbyła się 21 marca 2023 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw. Uroczyste wręczenie nagród jest zwieńczeniem corocznej Konferencji Infrastruktura Polska & Budownictwo. Wyróżnienie w imieniu spółki Unibep odebrał Prezes Leszek Gołąbiecki.
– Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie realizowana była w formule przetargu publicznego, który od samego początku, czyli od etapu konkursu na koncepcję, był prowadzony w metodologii BIM. Jako Generalny Wykonawca musieliśmy dostosować się do standardów i schematu pracy stworzonych wcześniej – na etapie projektowania – przez Inwestora i projektantów. Z niełatwym zadaniem poradziliśmy sobie znakomicie. Zyskaliśmy ogromne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości – powiedział podczas uroczystości Leszek Gołąbiecki, Prezes Unibep SA. – Otrzymana nagroda „Realizacja Roku – Budownictwo Kubaturowe” to niezwykle ważne osiągnięcie dla całej naszej organizacji, ale przede wszystkim dla kadry budowy, której dedykuję to wyróżnienie – dodał Prezes.
Budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie trwała niespełna 2 lata. Głównym celem obiektu, który stał się częścią Centrum Kopernika, było stworzenie nowoczesnego ośrodka badawczo-rozwojowego, prowadzącego działania naukowe nad rozwojem innowacyjnych kierunków edukacji.
Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zmieści jednorazowo 600 osób. Ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni około 6000 mkw.
Nowością na skalę Polski jest zastosowana w budynku elewacja ETFE. Jest to zdecydowanie najbardziej nietypowa część całej konstrukcji budynku i jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w Polsce.
Budynek Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego korzysta z wielu ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Wyposażony jest m.in. w farmę fotowoltaiczną oraz agregat wody lodowej, który obsługuje chłodnice w centralach wentylacyjnych i klimakonwektory w pomieszczeniach. Obiekt posiada również system zagospodarowania wody deszczowej.
Reasumując – budynek PPK jest jednym z najbardziej innowacyjnych obiektów zbudowanych w ostatnich latach w Polsce.
Źródło: tekst Unibep S.A., www.unibep.pl