Zrealizowany przez STRABAG nowy blok szpitala to pierwszy w Polsce inteligentny szpitalny obiekt miejski, który powstał zgodnie z zasadami BIM. Ten innowacyjny sposób projektowania i realizowania inwestycji wpisuje się w ideę Smart City, która jest konsekwentnie wprowadzana od lat w Warszawie.
BIM (Building Information Modeling) to rozwiązanie z obszaru digitalizacji procesu budowy, które umożliwia na każdym etapie realizacji inwestycji stały dostęp do cyfrowego modelu 3D obiektu oraz platformy komunikacyjnej w celu zarządzania pracami projektowymi i realizacyjnymi, a także prowadzeniem dokumentacji. Pełna koordynacja wszystkich prac budowlanych była prowadzona za pomocą tzw. modeli branżowych. Dzięki stworzeniu cyfrowego bliźniaka obiektu, po zakończeniu realizacji Zamawiający będzie zarządzał nim za pomocą aplikacji Facility Management, bazującej na opracowanych wcześniej trójwymiarowych modelach budowli, co gwarantuje stałą i wysoką jakość zarządzania obiektem.
Nowy budynek stał się integralną częścią Szpitala Bielańskiego. Dzięki dobudowaniu nowego, pięciokondygnacyjnego skrzydła, szpital – będący największym samorządowym szpitalem w stolicy – rozszerzy swoją działalność. W ramach nowej inwestycji został utworzony nowoczesny blok operacyjny, składający się z 10 sal oraz oddziałów szpitalnych. W nowym skrzydle szpitala będą funkcjonowały także oddziały: intensywnej terapii, rehabilitacji, pooperacyjny, psychiatrii, sterylizacji oraz laboratorium. W nowym skrzydle Szpitala Bielańskiego niebawem rozpocznie się etapowe uruchamianie działalności medycznej. W pierwszej kolejności nastąpi przeniesienie centralnej sterylizacji oraz oddziały psychiatrii i rehabilitacji.
Po serii szkoleń dla medyków, zostanie uruchomiony blok operacyjny. Zgodnie z zawartą umową, kolejnym etapem prac jest modernizacja części pomieszczeń starego budynku szpitalnego w miejscu połączenia z budynkiem, łącznikiem usytuowanym na każdej z kondygnacji.
Nowy budynek został kompleksowo wyposażony w najnowocześniejszą obecnie technologię medyczną wśród placówek medycznych w Warszawie. W ramach realizacji inwestycji STRABAG zainstalował m.in.: zestawy lamp operacyjnych dwuczaszowych z kamerami HD, kolumny specjalistyczne do oddziału intensywnej terapii, kolumny anestezjologiczne z monitorami, kolumny chirurgiczne, panele medyczne nadłóżkowe, system integracji sal operacyjnych z monitorami na kolumnach oraz instalację szpitalnego systemu poczty pneumatycznej.
Łączna powierzchnia nowo wybudowanego obiektu wynosi ponad 12 tys. m2, a jego kubatura – prawie 36 tys. m3. Posiada on pięć kondygnacji naziemnych, w tym najwyżej położoną kondygnację techniczną i jedną podziemną.
Zakres prowadzonych robót obejmował także połączenie nowego obiektu za pomocą łącznika z istniejącym budynkiem szpitala. Ponadto wykonano węzeł cieplny wraz z automatyką, parkingi, dojścia, dojazdy, oświetlenie terenu, zielone ogródki dla pacjentów i pracowników szpitala, stację transformatorową, zbiornik przeciwpożarowy oraz budynek gazów medycznych, a także elementy małej architektury.
– Zmodernizowany i rozbudowany Szpital Bielański to pierwszy w Warszawie i jedyny w Polsce szpital powstający zgodnie z zasadami BIM. Cieszę się, że jako lider innowacji w branży możemy już dziś prowadzić nasze inwestycje z wykorzystaniem technologii jutra. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań z obszaru modelowania informacji o budynku doskonale wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju poprzez zwiększanie efektywności oraz jakości procesu inwestycyjnego oraz obniżanie kosztów budowy i eksploatacji, również w zakresie wykorzystywanych surowców – mówi Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu STRABAG w Polsce.
Kolejnym etapem inwestycji będzie modernizacja starej części Szpitala Bielańskiego. Będzie ona obejmowała: implementację nowego systemu komunikacji w szpitalu (nowe rozwiązania transportu pionowego i poziomego, instalację dwóch dźwigów łóżkowych przy klatkach schodowych), zagospodarowanie terenu, modernizację węzła cieplnego, szatni oraz wentylatorni, a także przebudowę pracowni serologii i kaplicy przyszpitalnej.
Źródło: tekst STRABAG Sp. z o.o., www.strabag.pl