Minister energii podkreślił, że Elektrownia Ostrołęka C to kluczowa inwestycja, która w przyszłości stanie się stabilnym źródłem, mogącym pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. – System elektroenergetyczny stoi przed wyzwaniem zastąpienia wyeksploatowanych mocy wytwórczych, które rozpoczynały pracę już w latach 70. ubiegłego wieku. Projekt nowoczesnego, niskoemisyjnego bloku energetycznego o najwyższej sprawności jest na nie odpowiedzią – uzasadnił minister Tchórzewski.
Szef resortu energii dodał, że budowa nowego bloku zrównoważy również rozmieszczenie źródeł energii, ponieważ zdecydowana większość mocy wytwórczych zlokalizowana jest na południu kraju. – Dlatego budowa dużego, stabilnego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju gospodarczego zarówno dla tego regionu, jak i dla całego państwa. We wschodniej Polsce to pierwsze od 30 lat tak duże przedsięwzięcie – podkreślił.
– Elektrownia w Ostrołęce ma również kluczowe znaczenie dla prawidłowej przyszłej współpracy synchronicznej Państw Bałtyckich z Europą Kontynentalną – powiedział minister Tchórzewski. Przypomniał, że w czerwcu zostało podpisane porozumienie przez premiera RP, premierów państw bałtyckich oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej, w sprawie synchronizacji Państw bałtyckich z Europą Kontynentalną. Istniejące połączenie Litwy z Polską i odpowiedni poziom mocy wytwórczych blisko granicy jest jednym z kluczowych warunków tego przedsięwzięcia.
Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Jej przedstawiciele 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce podpisali umowę z Generalnym Wykonawcą – konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS).
Autor: Zuzanna Maruszak, Ministerstwo Energii