– Współpraca Polski z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej jest dla nas kluczowa w kontekście rozwijania Programu polskiej energetyki jądrowej. Pozwala na wzmocnienie kompetencji instytucji krajowych w oparciu o pomoc i środki Agencji, a interesariusze Programu PEJ mają możliwość skorzystania z wiedzy i ekspertyzy pracowników Agencji, która stanowi jedyne tego typu forum na świecie – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
– Podczas rozpoczynającej się misji INIR 2 – eksperci Agencji ocenią gotowość Polski do realizacji kolejnej fazy Programu PEJ. Przedstawiciele polskich instytucji są gotowi odpowiedzieć na szczegółowe pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości ekspertom Agencji. Chcemy, aby ta misja przebiegała w ramach otwartego dialogu. Wszelkie sugestie i dobre propozycje ze strony Agencji zostaną przez nas wykorzystane, aby wzmocnić nasze kompetencje i usprawnić wdrażanie Programu PEJ – dodał.
– Zaangażowanie Polski w dywersyfikację swojego miksu energetycznego i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie energii jądrowej – jak zostało to potwierdzone podczas Szczytu Energii Jądrowej w Brukseli w marcu – jest godne pochwały, szczególnie w kontekście światowych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym – powiedziała Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej MAEA Aline Des Cloizeaux.
– Misja INIR 2 to dla Polski istotna szansa na obiektywną ocenę postępów w realizacji ambicji w zakresie energii jądrowej. MAEA pozostaje w pełni zaangażowana we wspieranie Polski w tych wysiłkach – dodała.
Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej (Integrated Nuclear Infrastructure Review – INIR) MAEA zapewnia państwom członkowskim możliwość oceny stanu szeroko pojętej krajowej infrastruktury jądrowej, wymaganej do rozwoju bezpiecznego i zrównoważonego programu energetyki jądrowej. Oceny dokonuje się na podstawie podejścia opartego na kamieniach milowych (Kamień milowy 1: Gotowość do świadomego zaangażowania się w program energii jądrowej; Kamień milowy 2: Gotowość do zaproszenia do składania ofert/negocjowania umowy na budowę elektrowni jądrowej; Kamień milowy 3: Gotowość do uruchomienia i eksploatacji elektrowni jądrowej) oraz powiązanych z nimi 19 zagadnieniami infrastrukturalnymi.
Raport na temat stanu przygotowania krajowej infrastruktury jądrowej
W dwutygodniowej misji INIR 2 dla fazy 2, uwzględniającej osiągnięcie przez Polskę drugiego kamienia milowego – uczestniczy 10 ekspertów z Brazylii, Wielkiej Brytanii, USA oraz MAEA. Przed przyjazdem do Polski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z innymi organizacjami uczestniczącymi w procesie wdrażania Programu PEJ – w ramach samooceny – przygotowało dla MAEA obszerny raport na temat stanu przygotowania krajowej infrastruktury jądrowej.
Celem misji będzie ocena raportu, w tym przeprowadzenie wywiadów wyjaśniających z przedstawicielami kluczowych organizacji realizujących Program polskiej energetyki jądrowej.
Misja INIR 1 odbyła się w 2013 r.
W 2013 r. odbyła się misja INIR 1, w wyniku której wskazano dobre praktyki, istniejące luki oraz działania niezbędne dla ich usunięcia. Rekomendacje i sugestie zawarte w raporcie misji INIR zostały wykorzystane przez Polskę do opracowania Krajowego Planu Działań w celu likwidacji ww. luk i niedociągnięć. Następnie w 2016 r. odbyła się misja uzupełniająca INIR-Follow Up, w wyniku której stwierdzono, że wszystkie zalecenia i sugestie wynikające z misji INIR z 2013 r. zostały zrealizowane.
Strona polska wystąpiła w grudniu 2022 r. do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z oficjalną prośbą o przeprowadzenie Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej dla kolejnej fazy realizacji Programu PEJ, w następstwie przyjętej 2 listopada 2022 r. uchwały Rady Ministrów w sprawie wyboru technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację Programu PEJ, w tym Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Misja MAEA potrwa do 25 kwietnia 2024 r.