W tym roku GAZ-SYSTEM przeznaczy ponad 400 tys. zł na dofinansowanie autorskich projektów realizowanych przez mieszkańców i organizacje lokalne. Samorządy, placówki oświatowe, stowarzyszenia oraz fundacje z terenów objętych programem mają możliwość ubiegania się o granty o wartości15 tysięcy złotych. Środki będą przeznaczone na edukację ekologiczną oraz inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego i integracji społecznej.
W tym roku o granty ubiegać się mogą organizacje z 31 powiatów i 26 miast. Wnioski będą przyjmowane elektronicznie, a proces ich rozpatrywania będzie prowadzony na bieżąco.
Program promuje tworzenie zielonych przestrzeni do wspólnej pracy oraz relaksu, a także leśnych obszarów dla przyszłych pokoleń. Każdego roku spółka urozmaica program o nowe elementy. W tej edycji stworzono kolejny już, czwarty obszar tematyczny, którego celem jest zachęcenie wnioskodawców do przygotowania kampanii edukacyjnych zwiększających świadomość wyzwań środowiskowych oraz zaangażowanie społeczności w ochronę przyrody.
Zapraszamy do składania wniosków w jednym wybranym temacie z obszarów:
- „Zielone pracownie” tworzenie miejsc i przestrzeni do edukacji ekologicznej opartej na eksperymentowaniu, rozwoju pasji, praktycznych działaniach w zielonej zagospodarowanej przestrzeni i laboratoriach oraz działania wykorzystujące stworzoną pracownię: infrastrukturę i sprzęt.
- „Ogród marzeń” przystosowanie terenów zieleni do poznawania, doświadczania i obserwowania przyrody. To ścieżki edukacyjne, ogrody społeczne i przyszkolne, parki i inne tereny, na których zaplanowano trwałą infrastrukturę służącą ludziom i bioróżnorodności oraz działania wykorzystujące te tereny do obcowania z przyrodą.
- „Drzewa blisko nas” zagospodarowanie terenów poprzez sadzenie drzew i krzewów we współpracy z nadleśnictwami oraz wydziałami w gminach i miastach odpowiedzialnymi za sadzenie drzew, zakup sadzonek i wykonanie nasadzeń.
- „Kampanie edukacyjne” przygotowanie działań informacyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, angażujące lokalną społeczność w pomaganie przyrodzie oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych. Kampanie powinny cechować się innowacyjnymi pomysłami i metodami, formą dostosowaną do grupy odbiorców oraz ograniczać produkcję jednorazowych środków przekazu typu ulotki, naklejki.
Tegoroczna edycja programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii została ogłoszona przez GAZ-SYSTEM w poniższych powiatach i miastach na terenie całego kraju:
- powiaty: gdański, aleksandrowski, grudziądzki, toruński oraz miasta: Gdańsk, Grudziądz,
- miasto Świnoujście,
- powiaty: międzyrzecki, gryficki oraz miasta: Goleniów, Maszewo, Stargard, Lwówek, Międzychód, Strzelce Krajeńskie,
- powiaty: gryfiński, pyrzycki,
- powiaty: zielonogórski oraz miasta: Wolsztyn, Świebodzin,
- powiat legnicki oraz miasto Polkowice,
- miasta: Mińsk Mazowiecki, Karczew, Otwock, Konstancin-Jeziorna,
- powiaty: pruszkowski, Warszawa, warszawski zachodni, legionowski,
- powiat kozienicki,
- powiaty: bielski, oświęcimski oraz miasta: Bielsko-Biała, Skoczów, Jaworzno, Sławków, Chełmek, Chrzanów, Bukowno, Libiąż,
- powiaty: raciborski, kędzierzyńsko-kozielski, rybnicki, miasto: Rybnik,
- powiaty: krakowski, proszowicki oraz miasto Kraków,
- powiaty: puławski, kraśnicki, opolski, niżański, leżajski, łańcucki, rzeszowski, brzozowski, stalowowolski.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją programu grantowego objął Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Partnerem społecznym Funduszu Naturalnej Energii jest Fundacja „Za górami za lasami”.
Na wnioski GAZ-SYSTEM czeka do 31 lipca 2024 roku.