Inauguracja 11. edycji programu „Builder for the Future” realizowanego przez miesięcznik „Builder” oraz partnerów strategicznych, miała miejsce 23 października 2023 roku w Warszawie, podczas imprezy 4 FUTURE DAY. W wydarzeniu, na które złożyły się liczne wykłady i konsultacje z przedstawicielami firm partnerskich, uczestniczyło liczne grono studentów i architektów.
W kolejnych miesiącach spotkania w podobnej formule odbyły się także w innych miastach. O architekturze i branży budowlanej dyskutowano podczas Dni Młodego Architekta na uczelniach technicznych oraz warsztatach edukacyjnych. W sumie we wszystkich jedenastu edycjach wzięło udział około 18 tys. osób.
– Dni Młodego Architekta cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem studentów. To dowód na to, że młodzi adepci architektury, stojący u progu wyboru ścieżki zawodowej, bardzo potrzebują takich wydarzeń. Spotkania z naukowcami i praktykami to dla nich okazja, by skonfrontować własne oczekiwania z rzeczywistością i na tej podstawie świadomie wybrać kierunek, w którym chcą się dalej rozwijać – mówi Paulina Szczawińska-Rybak, Marketing Leader Central Europe w Cemex Polska. – Wielu uczestników Dni Młodego Architekta interesowało się ofertą Cemex, w tym naszymi rozwiązaniami dla zrównoważonego budownictwa. Cieszę się, że mogliśmy się z nimi podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem – dodaje.
Konkurs dla Młodych Architektów
Tradycyjnie, programowi „Builder for the Future” towarzyszył Konkurs dla Młodych Architektów. Zadanie konkursowe polegało na architektonicznym projekcie koncepcyjnym stanowiącym dla autora (autorów) wyzwanie i będącym autorskim spojrzeniem na architekturę.
Spośród ponad dwustu nadesłanych prac Kapituła przyznała nagrody siedmiu projektom. Laureatami pierwszego miejsca zostało dwóch autorów Dominika Cieplak oraz Kamil Federyga z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za pracę pod tytułem „Biała woda. Ból niepamięci”. Druga lokata przypadła w udziale ex aequo Karolinie Krużyckiej z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej za pracę „Tężnia solankowa w Kołobrzegu jako fenomen tradycji we współczesnym wydaniu” oraz Agnieszce Wiecha, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej – praca pod tytułem „Przystań Ludzi Drogi”. Decyzją Kapituły, w konkursie przyznano także cztery wyróżnienia.
Zwycięzcom konkursu przypadły w udziale nagrody pieniężne, a wyróżnione prace będą prezentowane na łamach publikacji przygotowywanych przez magazyn Builder.