Wydarzenie koncentrowało się na obszarach: miasto, woda, jakość życia oraz całości relacji zachodzących między środowiskiem wodnym i środowiskiem miejskim. W kongresie udział wzięło ponad 60 ekspertów z całego świata.
W trakcie obrad eksperci poruszali zagadnienia związane z ekonomią miast wodnych, strategicznym znaczeniem wody dla miast – zagrożeniami jej dostępności, racjonalnym wykorzystaniem zasobów oraz gospodarowaniem i zarządzaniem wodą w warunkach kryzysowych, a także adaptacją miast do zmian klimatycznych.
W panelu „Opłaty za wodę użytkowników – kompetencje centrum czy samorządu terytorialnego i jak podchodzić do kosztów mitygacji ryzyk” uczestniczył prezes Wodociągów Miasta Krakowa Piotr Ziętara. Prócz niego w panelu udział wzięli przedstawiciele innych przedsiębiorstw wodociągowych, Wód Polskich, środowiska naukowego oraz samorządu lokalnego.
Pierwsza część rozmowy skupiała się wokół szeregu zmian, które na przestrzeni kilku lat zaszły w wytycznych dla ustalania taryf wodno-ściekowych, zwłaszcza przesunięcie kompetencji ich zatwierdzania na poziom centralny, do regulatora. Dalsza część dotyczyła kierunków rozwoju branży wod-kan, stojących przed nią wyzwań oraz występujących w tym obszarze ryzyk i zagrożeń. Piotr Ziętara podkreślił, jak ważne jest dzisiaj budowanie odporności przedsiębiorstw wodociągowych w zakresie nowych regulacji, szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz zmiany klimatu.