Seminarium Co nowego w mostownictwie? organizowane jest coroczne od 2007 r. A zatem już od 17 lat członkowie ZMRP zapoznają się z nowymi inwestycjami, nowoczesnymi rozwiązaniami materiałowo-technologicznymi i dzielą się doświadczeniami. Jest to także okazja do integracji środowiska mostowców.
Tegoroczne seminarium rozpoczęło się od wizyty na budowie łukowego mostu drogowego nad Sanem w Bielinach (gmina Ulanów, województwo podkarpackie, realizacja PRIMOST Południe Sp. z o.o.). Kierownik budowy Sebastian Poźniak zapoznał uczestników seminarium ze szczegółami inwestycji i technologią budowy obiektu. Podczas wizyty w gminie Ulanów, dzięki gościnności burmistrza miasta i gminy Ulanów Stanisława Garbacza, zwiedziliśmy także dwór rodu Mniszchów w Bielinach oraz Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie. Polecamy wizytę w gminie Ulanów wszystkim lubiącym zwiedzać interesujące zakątki naszego kraju.
Pełni wrażeń po obejrzeniu atrakcji gminy Ulanów uczestnicy seminarium udali się na sesję szkoleniową do Stalowej Woli. Podczas sesji przedstawiono 10 prezentacji z zakresu mostownictwa. Zaproszeni prelegenci reprezentowali producentów materiałów i wyrobów dla budownictwa drogowo-mostowego, wykonawców, inwestorów i uczelnie techniczne: PRIMOST Południe Sp. z o.o., ArcelorMittal Steligence, Hutę Pokój Konstrukcje Sp. z o.o., ATM Sp. z o.o., Katedrę Dróg i Mostów na Politechnice Rzeszowskiej, ZDW w Krakowie, VSL Polska Sp. z o.o., Sicon Sp. z o.o. Sp. k. oraz Luminos Zieloną Energię Sp. z o.o. Solidna porcja fachowych informacji uaktualniła i wzbogaciła wiedzę seminarzystów. Pierwszy dzień seminarium zakończył się integracyjną kolacją.
Podczas drugiego dnia uczestnicy zwiedzili budowę mostu drogowego nad Wisłą w Sandomierzu (realizacja INTOP Tarnobrzeg Sp. z o.o.) oraz jedno z najstarszych i ważnych historycznie miast Polski – Sandomierz. Będąc na budowie, poznaliśmy technologię i szczegóły konstrukcyjne nowego mostu. Jest to obiekt pięcioprzęsłowy, zespolony, stalowo-betonowy, o przekroju skrzynkowym, zbudowany w miejscu mostu kratownicowego z 1953 r., który rozebrano po 70 latach eksploatacji.
Po wizycie na budowie mostu obejrzeliśmy malowniczą sandomierską starówkę, lessowe wąwozy Sandomierza oraz interesującą podziemną trasę turystyczną. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem było okazją do poznania bogatej historii Sandomierza i miejskich legend.
W tegorocznym seminarium udział wzięło 47 osób. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne edycje Co nowego w mostownictwie?. Będziemy o nich informować na facebookowym profilu Oddziału (www.facebook.com/zmrpmalopolska) oraz stronie internetowej Oddziału.