Spotkanie było okazją do zapoznania się z tematyką przyszłości gospodarki wodnej. Konsultacje społeczne pełnią kluczową rolę w planowaniu działań na rzecz ochrony naszych wód.
Podstawą merytoryczną opracowania aktualnych projektów Planów utrzymania wód są potrzeby realizacji prac utrzymaniowych. Działania te zostały uszczegółowione oraz poddane analizom, w tym pod kątem zgodności z warunkami środowiskowymi.
Plany utrzymania wód są strategicznym dokumentem. Wskazane są w nim odcinki cieków, które są zagrożone przez różnorodne czynniki.
Na etapie tworzenia dokumentów poddawanym konsultacjom uwzględniono potrzeby z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz konieczność osiągnięcia celów środowiskowych.
Celem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w ramach której opracowuje się prognozę oddziaływania na środowisko, jest m.in. przeanalizowanie, w jaki sposób i w jakim stopniu realizacja ustaleń projektowanego dokumentu może powodować negatywne lub pozytywne skutki w środowisku.
W szczególności zainteresowane tym tematem powinny być izby rolnicze, rolnicy, jednostki administracji samorządowej i rządowej w szczególności gminy, a także organizacje ekologiczne, społeczne – związki wędkarskie i inne stowarzyszenia, którym zależy, aby wody były utrzymywane we właściwy sposób. Każdy z tych użytkowników powinien sprawdzić czy w tych planach znajdują się działania, które są dla niego istotne.