
30 lat minęło jak jeden dzień i dzisiaj mało kto już pamięta jak Warszawa wyglądała bez podziemnej kolei. W 1995 r. udało się otworzyć pół pierwszej linii, a od tego czasu tunele bardzo się wydłużyły, łącząc cztery strony stolicy.
Z okazji 30-lecia uruchomienia kursów na linii M1 Warszawskie Metro przygotowało dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy kilka atrakcji. Od wczesnych godzin porannych na stacji Świętokrzyska w rejonie galerii multimedialnej pasażerowie witani byli słodkim upominkiem z logo metra. Na trzech ścianach galerii wyświetlana była tzw. oś czasu z historią warszawskiego metra w pigułce.
Podczas gali w Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezydent Rafał Trzaskowski uhonorował osoby, które włożyły mnóstwo pracy w to, żeby metro było dziś wizytówką stolicy. Podziękowania odebrali też byli i obecni pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego: Tadeusz Zbigniew Chęć, Marek Młynarski i Grzegorz Dziemieszczyk.
Potem świętowanie przeniosło się na stację Wilanowska, gdzie została uroczyście odsłonięta jubileuszowa mozaika. To właśnie na tej stacji, w 1995 r., odbyło się uroczyste otwarcie podziemnej kolei w Warszawie.
W części antresoli galerii Wilanowska – w ramach Akademii Sztuk Podziemnych – zaprezentowana została wystawa z okazji 30. rocznicy uruchomienia przewozów pasażerskich metrem w Warszawie. Historię warszawskiej podziemnej kolei można obejrzeć też na ogrodzeniach Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty.
Tego dnia na monitorach w pociągach i na stacjach metra, a także na wybranych ekranach digitalowych w Śródmieściu wyświetlane było jubileuszowe logo Warszawskiego Metra.