REKLAMA
Energetyka Hydrotechnika Wiadomości Wydarzenia
1 Minuta czytania

Wody Polskie i WFOŚiGW we Wrocławiu rozwijają program społeczności energetycznych

Wody Polskie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy rozwoju społeczności energetycznych. Partnerstwo obejmuje wykorzystanie potencjału gospodarki wodnej, energetyki wodnej oraz istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej.

Wody Polskie i WFOŚiGW we Wrocławiu rozwijają program społeczności energetycznych
Wody Polskie i WFOŚiGW we Wrocławiu podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy rozwoju społeczności energetycznych. Fot. Wody Polskie
Spis treści

Współpraca obejmie gospodarkę wodną i energetykę

Porozumienie rozszerza realizowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu Pilotażowy Program Wsparcia Spółdzielni Energetycznych. Program wspiera samorządy w tworzeniu lokalnych społeczności energetycznych oraz opracowywaniu modeli ich funkcjonowania. Zakłada wsparcie finansowe, organizacyjne, techniczne i merytoryczne dla gmin zainteresowanych rozwojem lokalnych źródeł energii odnawialnej.

Do grona partnerów programu należą m.in. TAURON Dystrybucja, Bank Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz ORLEN Biometan. Włączenie Wód Polskich do projektu ma umożliwić analizę wykorzystania zasobów wodnych i infrastruktury hydrotechnicznej w lokalnych systemach energetycznych.

Analizy potencjału energetyki wodnej

Strony porozumienia zapowiadają wspólne działania analityczne dotyczące energetyki wodnej, retencji oraz możliwości wykorzystania istniejących obiektów hydrotechnicznych. Prace mają objąć także zagadnienia związane z magazynowaniem energii, lokalnym bilansowaniem produkcji i zużycia energii oraz zwiększaniem elastyczności systemów energetycznych.

REKLAMA

W ramach współpracy prowadzone będą również analizy dotyczące odporności samorządów na skutki suszy i powodzi. Partnerzy planują realizację projektów pilotażowych i demonstracyjnych związanych z gospodarką wodną oraz energetyką. Szczególną uwagę mają poświęcić możliwościom wykorzystania istniejących i potencjalnych stopni wodnych na potrzeby rozwoju energetyki wodnej i społeczności energetycznych.

Doświadczenia z Dolnego Śląska podstawą szerszego programu

Współpraca wpisuje się w rozwój dolnośląskiego programu wspierania spółdzielni energetycznych. Podczas Forum Energetyki Obywatelskiej we Wrocławiu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział uruchomienie ogólnopolskiego programu dla społeczności energetycznych o budżecie 80 mln zł. Program ma wykorzystywać doświadczenia zdobyte w ramach pilotażu realizowanego na Dolnym Śląsku.

Partnerzy zakładają, że wypracowane rozwiązania dotyczące współpracy energetyki, gospodarki wodnej oraz adaptacji do zmian klimatu będą mogły zostać wykorzystane przez samorządy i społeczności lokalne w innych regionach kraju.

Kalendarium wydarzeń
Sklep internetowy NBI
REKLAMA
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.