Co cztery lata amerykański Deep Foundations Institute przyznaje prestiżową nagrodę Legends Award trzem wybitnym osobistościom, które wykazały się profesjonalizmem, charakterem i uczciwością oraz wywarły trwały wpływ na branżę. Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia przyznawane są w kategoriach: inżynier, wykonawca i producent.
W 2023 r. tą prestiżową nagrodą został pośmiertnie uhonorowany Ernst Friedrich Ischebeck. Jego syn Björn Ischebeck przyjął nagrodę Legends Award w imieniu ojca 2 listopada 2023 r. podczas 48. dorocznej konferencji DFI w Seattle w stanie Waszyngton. „To dla mnie szczególny zaszczyt i bardzo wzruszający moment. Cała rodzina jest ogromnie dumna, że nawet dzisiaj praca życia ojca jest nadal doceniana przez branżę” – powiedział Björn Ischebeck wkrótce po ceremonii wręczenia nagrody.
Ernst Friedrich Ischebeck urodził się w 1940 r. w Hamburgu. Po ukończeniu studiów w zakresie inżynierii mechanicznej dołączył do Friedr. Ischebeck GmbH w 1964 r. jako czwarte pokolenie rodziny, która założyła firmę w Ennepetal w 1881 r. Po przedwczesnej śmierci ojca przejął zarządzanie firmą wraz ze swoim kuzynem Friedrichem Döppem i był odpowiedzialny za sprawy techniczne. Połączenie unikatowych cech produktu, najnowocześniejszej technologii i ulepszonych procesów produkcyjnych sprawiło, że jego innowacje odniosły sukces, a w niektórych przypadkach były nawet przełomowe.
W 1980 r. Ernst Friedrich Ischebeck opracował pierwsze aluminiowe podpory teleskopowe, które mogły przenosić pięciokrotnie większe obciążenie niż odpowiadające im podpory stalowe. Wraz z dodanymi stężeniami stworzyły one system konstrukcji wsporczych znany w branży budowlanej jako TITAN Megashore (aluminiowa wieża podporowa). Systemy szalunkowe do dziś mają niezliczoną liczbę przekonanych użytkowników, bardzo często będąc produktem pierwszego wyboru.
Nie był to jedyny przełomowy wynalazek z branży budowlanej. W latach 80. XX w. Ernst Friedrich Ischebeck wynalazł technologię iniekcyjnych mikropali samowiercących, opartych na gwintowanych żerdziach rurowych, które trwale przenoszą obciążenia na podłoże i służą do posadowienia konstrukcji. Właściwości produktu i zalety użytkowe systemu samowiercącego TITAN szybko znalazły uznanie na rynku geotechnicznym, zmieniając go diametralnie w dłuższej perspektywie.
Amerykański kolega napisał o Ernście Friedrichu Ischebecku: „Ernst był skromnym gigantem w świecie inżynierii. Jego chłopięcy entuzjazm »starej szkoły« powinien służyć nam wszystkim za przykład, że wnikliwy, nieustannie poszukujący umysł może osiągnąć wielkie rzeczy”.
Björn i Lars Ischenbeckowie, dwoje z czworga dzieci Ernsta, dołączyli do rodzinnej firmy w 2004 i 2010 r. Jako dyrektorzy zarządzający prowadzą ją z sukcesami, opierając swoje relacje z partnerami i klientami na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Firma rozwija się na arenie międzynarodowej i jest obecnie reprezentowana w 18 krajach, gdzie ma oddziały.
Björn Ischebeck podkreśla: „Dla naszego ojca zawsze szczególnie ważna była analiza i zrozumienie potrzeb naszych klientów, aby opracować produkty stanowiące realne rozwiązania. Charakteryzowała go życzliwość, która miała trwały wpływ na naszą kulturę korporacyjną. Również obecne kierownictwo zamierza hołdować tym wartościom w przyszłości”.