Tegoroczna edycja, odbywająca się w szczególnie trudnym czasie globalnych zmian klimatycznych i geopolitycznych, skupiła się na innowacyjnych rozwiązaniach oraz nowoczesnych technologiach mających na celu poprawę efektywności i zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.
Innowacje i nowoczesne technologie
Targi były miejscem premiery wielu nowoczesnych technologii, które mogą zrewolucjonizować zarządzanie sieciami wod.-kan. Szczególną uwagę przyciągnęły nowe sposoby odzyskiwania wody ze ścieków, które zaprezentowano w ramach projektu ReNutriWater. Projekt ten, kierowany przez IGWP, ma na celu wdrożenie pilotażowego rozwiązania odzysku wody. Może być ono wykorzystywane zarówno przez samorządy, jak i podmioty prywatne.
Innym innowacyjnym rozwiązaniem, które wzbudziło duże zainteresowanie, był pływający dron z kamerą 5K, zaprezentowany przez firmę CT2MC. Dron ten, służący do kontroli sieci kanalizacyjnej, umożliwia precyzyjne monitorowanie stanu infrastruktury, co znacznie ułatwia zarządzanie sieciami kanalizacyjnymi i szybkie wykrywanie usterek.
„To budujące, że nasze targi cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród wystawców, przedsiębiorstw wod.-kan. oraz osób zainteresowanych nowymi rozwiązaniami technologicznymi i innowacjami – mówił Paweł Sikorski, prezes IGWP. – To inspirujące miejsce, gdzie warto być. Jak pokazały poprzednie edycje wydarzenia, spotkania podczas targów owocują kontraktami i długofalową współpracą”.
Nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Targi WOD-KAN
W trakcie targów przyznano nagrody Grand Prix za najlepsze produkty. W kategorii technologia nagrodę otrzymała firma AIUT Sp. z o.o. za produkt WaterPrime, który jest zaawansowanym systemem zarządzania wodą. W kategorii urządzenie / wyrób nagrody zdobyły: CT2MC za pływający dron z kamerą 5K, Nodigmarket24 Damian Sobczak za maszynę przeciskową z głowicą kontrolowaną MMP-35, Diehl Metering za IZAR IOT GATEWAY PREMIUM.
Wyróżnienia za najlepszą ekspozycję otrzymały firmy ESMIL Group, WOFIL oraz Fabryka Armatur Jafar, które zaprezentowały wyjątkowo innowacyjne i estetyczne stoiska.
Konferencje i debaty
Integralną częścią targów były liczne konferencje i panele dyskusyjne. Jednym z ważniejszych wydarzeń była konferencja Must have branży wod.-kan. Wodociągowcy wodociągowcom, w której wzięły udział trzy przedsiębiorstwa wod.-kan. oraz firmy współpracujące z nimi na co dzień. Dyskusja koncentrowała się na najnowszych trendach i wyzwaniach w branży, a także na możliwościach wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Wymiar i ranga wydarzenia
Targi w Bydgoszczy przyciągnęły przedsiębiorców z wielu krajów, w tym Czech, Słowacji, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Włoch oraz Tajwanu. Międzynarodowy charakter wydarzenia podkreśla znaczenie globalnej współpracy w dziedzinie zarządzania zasobami wodnymi.
Patronat honorowy nad targami objęli: Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski, Ministerstwo Infrastruktury. Gośćmi wystawy byli m.in.: Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, Alf Thomassen, attachè Ambasady Danii, prof. Monika Żubrowska-Sudoł z Politechniki Warszawskiej, prof. Marek Sozański z Politechniki Poznańskiej, prof. Magdalena Gajewska z Politechniki Gdańskiej.
Z okazji jubileuszu IGWP otrzymała życzenia i gratulacje m.in. od Przemysława Koperskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, prezydenta Rafała Bruskiego, Moniki Matowskiej, przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy, a także Piotra Ziętary, prezesa zarządu Wodociągów Miasta Krakowa SA, oraz Dmytro Novytskyego, zastępcy dyrektora generalnego ds. polityki strategicznej Kyivvodokanał z Ukrainy.
Podsumowanie
XXX Jubileuszowe Międzynarodowe Targi WOD-KAN w Bydgoszczy były wydarzeniem, które nie tylko promowało nowoczesne technologie i innowacje, ale również sprzyjało nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych oraz współpracy między firmami. W obliczu rosnących wyzwań związanych z zarządzaniem wodą i ściekami innowacyjne rozwiązania prezentowane podczas targów mogą odegrać kluczową rolę w przyszłości tej branży. Targi WOD-KAN po raz kolejny potwierdziły swoje znaczenie jako wiodące wydarzenie w branży wod.-kan., otwierając nowe możliwości dla wszystkich uczestników.
Wydawnictwo nbi med!a, wydawca czasopisma „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” i portalu inżynieryjnego NBI.com.pl, medialnie patronowało wydarzeniu i było obecne jako wystawca.