Firma Eiffage Construction, jako generalny wykonawca tej realizacji, zaproponowała, by Orange zbudował swoją przyszłą regionalną siedzibę główną z betonu wykorzystującego kruszywo pochodzące z recyklingu. Orange, który również dąży do ograniczania śladu węglowego generowanego przez swoją działalność, chętnie przystał na tę inicjatywę. Zdaniem Eiffage, projekt ten może stać się w budownictwie punktem odniesienia w zakresie praktycznego podejścia do gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju.
Z 18 200 m3 betonu, który zostanie wykorzystany podczas tej realizacji aż 60% stanowić będzie kruszywo pochodzące z recyklingu. Beton ten będzie spełniał normę EN 206 CN dla betonu konstrukcyjnego i w zakresie swoich parametrów będzie tej samej jakości co beton wytworzony w tradycyjny sposób.
Kruszywo pochodzące z recyklingu, które zostanie wykorzystane do produkcji ekologicznego betonu, zostało pozyskane przez LafargeHolcim, wiodącego na świecie producenta cementu, kruszywa i betonu, który pod marką aggneo® oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami na wszystkich rodzajach placów budowy.
Realizacja ta może pomóc Eiffage Construction w dalszym rozwijaniu oferty w zakresie budownictwa niskoemisyjnego. Równocześnie stanowić ma kontynuację pilotażowego projektu niskoemisyjnej konstrukcji Ateliers gaité Montparnasse w Paryżu oraz ekologicznej dzielnicy LaVallée w podparyskiej miejscowości Châtenay-Malabry, czyli realizacji wzorowych pod względem wpływu na środowisko od samego początku powstawania ich koncepcji.
Wizualizacje: Eiffage Polska