Nowy warszawski wieżowiec powstaje tuż przy stacji metra Rondo ONZ. SKYSAWA zajmie przestrzeń przy ul. Świętokrzyskiej 36, po wyburzonym biurowcu z lat 60. XX w. Na cały kompleks o łącznej powierzchni ok. 40 tys. m2 i kubaturze 225 tys. m3 złożą się dwa budynki: 40-metrowy budynek A oraz wizytówka całego biurowca – 155-metrowa wieża o 40 kondygnacjach nadziemnych.
SKYSAWA będzie pierwszym w Warszawie ołówkowcem, czyli budynkiem o niewielkim przekroju piętra (na wyższych kondygnacjach jedynie 400 m powierzchni), za to niezwykle wysokim (40 kondygnacji nadziemnych). Ze względu na małą powierzchnię piętra wykonawca zdecydował o zastosowaniu technologii wznoszenia konstrukcji z trzonem wyprzedzonym. Osiągnięte dzięki niej tempo wznoszenia – jedno piętro powstaje w ciągu czterech dni – jest rekordowe wśród polskich wieżowców.
Zastosowana technologia polega na wykorzystaniu do budowy wieży systemu szalunkowego podnoszonego na kolejne kondygnacje za pomocą specjalnych siłowników. Ogranicza to konieczność wykorzystania dźwigów, co pozwala na zwiększenie wydajności i tempa prowadzonych prac. Dodatkowo całe szalunki wspinają się równocześnie, dzięki czemu pracownicy są stale zabezpieczeni przed ryzykiem upadku z wysokości.
„Naszym założeniem było osiągnięcie takiego tempa jak najszybciej ze względu na małą powierzchnię piętra. To jak układane puzzli. Stropy podążają za trzonami, a żurawie muszą się zakotwić, zanim wieża osiągnie docelową wysokość żurawia – powiedział Michał Kacperowski, kierownik budowy SKYSAWA. – Dzięki zastosowaniu technologii wznoszenia konstrukcji z trzonem wyprzedzonym, dzieląc duży, skomplikowany trzon na dwie części – A i B, udało się uzyskać tempo czterech dni na każdej połowie trzonu. Konstrukcja stropu, podzielona na trzy działki robocze, również podąża za trzonem w cyklu cztery dni na kolejne piętro. Pierwsze z siedmiu kotwień żurawia wpasowało się w cykl, osiągając czas operacji podwyższenia wynoszący trzy dni. Utrzymując systematycznie takie tempo, konstrukcja podwyższyła się w miesiąc o pięć kondygnacji”.
Pracując w dotychczasowym tempie, wieża SKYSAWA osiągnie najwyższy punkt – 155 m – w lipcu tego roku. Potem przyjdzie czas na roboty wykończeniowe i urządzanie wnętrz. Prace w wieży zakończą się w czerwcu 2022 r.
Biurowiec połączony z metrem
SKYSAWA będzie jednym z niewielu budynków w Warszawie, z którego będzie można przejść do metra bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Umożliwi to przejście podziemne łączące stację Rondo ONZ z budynkiem A biurowca.
Budowę łącznika rozpoczęto w czerwcu 2020 r. od przeprowadzenia inwentaryzacji infrastruktury znajdującej się w ziemi. Następnie w sierpniu i wrześniu wykonano palisadę zabezpieczającą wykop, w którym powstawał strop korytarza. Po jego ukończeniu wykop częściowo zasypano, a resztę prac związanych z wycięciem otworu w ścianie szczelinowej budynku SKYSAWA, drążeniem tunelu, wykonaniem płyty fundamentowej, ścian łącznika i otworu do połączenia z istniejącym korytarzem metra prowadzono metodą podstropową, czyli pod ziemią, z poziomu -2 budynku. Prace konstrukcyjne nad łącznikiem zakończono w kwietniu bieżącego roku.
Nowa wizytówka PORR w Warszawie
Prace nad SKYSAWA zakończą się w drugim kwartale 2022 r. Nowy wieżowiec zmieni warszawską panoramę oraz wpisze się doskonale w charakter biznesowego centrum stolicy przy ul. Świętokrzyskiej, w którym powstają najwyższe konstrukcje w mieście. SKYSAWA będzie kolejnym warszawskim wysokościowcem, po biurowcach Widok Towers i Warsaw Financial Centre czy hotelu Intercontinental, o który wzbogaci się portfolio PORR SA.