Są takie spotkania i wydarzenia, które bez dwóch zdań powinny znaleźć się w kalendarzach ludzi branży wodno-kanalizacyjnej. Od ponad trzydziestu lat Targi WOD-KAN gromadzą w Bydgoszczy wszystkich tych, dla których przyszłość tejże branży to priorytet. Maj to swego rodzaju święto. Organizatorzy mają wiele lat doświadczeń związanych z tym, jak organizować takie spotkania. A recepta, jak się okazuje, jest jedna – Izba stawia przede wszystkim na współpracę z ekspertami. Dlatego właśnie każdego roku wszystkie tematy, które podejmowane są podczas targów, wszelkie spotkania to nie przypadek, to zawsze wypadkowa tego, co dzieje się w branży i na rynku. Targi podążają za wyzwaniami, to odważne spoglądanie w przyszłość.
Dziś wszyscy wiemy, że wyzwań w zakresie sektora wodno-kanalizacyjnego nie brakuje. Przed ludźmi branży wiele pracy – nowe dyrektywy unijne, przepisy wskazują zmiany, które muszą się wydarzyć w określonym czasie. Zmienia się także świadomość ludzi, odbiorców na temat jakości wody, czy ścieków. Ta świadomość jest bez wątpienia coraz większa. To wszystko sprawia, że takie spotkania jak Targi WOD-KAN są po prostu ważne. Pozwalają na wymianę doświadczeń, pokazania tego, co w branży dzieje się dobrego, wskazują rozwiązania, które są przyszłością. Podczas Targów można nabrać przekonania – po rozmowach z wystawcami, dyskusjach z ekspertami – w którym kierunku nastąpi rozwój, co jest ważne w zakresie tych wszystkich wspomnianych przemian.
I mimo, że tegoroczne Targi wiele proponują, wciąż najważniejsze są po prostu spotkania z wystawcami. Wszelkie nowinki, ciekawe rozwiązania – to wiedza, która na targach jest na przysłowiowe „wyciagnięcie ręki”. Wystawcy, którzy pojawiają się w Bydgoszczy bardzo się do Targów WOD-KAN przygotowują – tu można dosłownie dotknąć wszelkich urządzeń. To pozwala bez wątpienia lepiej zrozumieć, jak dane urządzenie funkcjonuje, co może wnieść do firmy, na ile ułatwi jakieś zadania, pracę. Branża wodno-kanalizacyjna nie może zamykać się na innowacyjność, która jest konieczna dla optymalizacji kosztów i efektywności. Nowe technologie rewolucjonizują branżę zarówno w zakresie zarządzania, jak i w zakresie cyberbezpieczeństwa czy OZE. Rozporządzenia prawne wymuszają zmiany. Dyrektywa NIS 2 nakłada na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne obowiązki, do których spełnienia niezbędne są nowe technologie właśnie. Już niedługo przyjdzie nam się mierzyć z oczyszczaniem ścieków IV stopnia, a to z kolei innowacje technologiczne, które obecnie są na etapie badań. Odzysk wody ze ścieków, walka z suszą i wiele innych dziedzin – tematów do dyskusji nie brakuje. Już teraz rozmawia się o roli sztucznej inteligencji w branży. Poza tym na miejscu zawsze można zadać konkretne pytanie – zatem dostęp do tej wiedzy jest natychmiastowy, dzieje się tu i teraz. To jest ogromny atut. Dlatego właśnie Targi WOD-KAN są tak ważne i owocne dla każdego, kto tu się pojawia. A gdyby do tych wszystkich powyższych argumentów przemawiających za faktem obecności podczas XXXI Targów WOD-KAN w Bydgoszczy dorzucić jeszcze nagrody, to sprawa wydaje się już absolutnie przesądzona. Każdego roku kapituła, a więc uznani eksperci wybierają najlepszy produkt. Jak głoszą targowe plotki – obrady kapituły są burzliwe, a Grand Prix to ogromne wyróżnienie, na które apetyt ma wielu. No cóż wszyscy lubimy nagrody. Zapewne dla Izby nagrodą będzie frekwencja podczas kolejnej edycji Targów zatem do zobaczenia w maju w grodzie nad Brdą.