Fundacja Cemex „Budujemy Przyszłość” powstała w 2009 roku. Od początku istnienia jej celem było przede wszystkim wspieranie i współtworzenie inicjatyw społecznych, podejmowanych w sąsiedztwie zakładów Cemex – cementowni, wytwórni betonu towarowego i kopalń kruszyw.
Flagowymi przedsięwzięciami Fundacji są konkursy grantowe. Pierwszy z nich jest skierowany do lokalnych instytucji edukacyjnych i organizacji pozarządowych.
– Co roku o środki na swoje projekty ubiegają się m.in. publiczne szkoły i przedszkola, gminne ośrodki kultury, domy dziecka, biblioteki oraz fundacje i stowarzyszenia działające w sąsiedztwie zakładów Cemex – wylicza Dominika Sztuka-Arak, Prezeska Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”. – W ciągu 15 lat Fundacja rozpatrzyła pozytywnie ponad 300 takich wniosków – dodaje.
Obecnie na dofinansowanie mogą liczyć przede wszystkim inicjatywy związane z ochroną środowiska i klimatu oraz ekologią, co znalazło odzwierciedlenie w nowej nazwie konkursu – „Fabryka Eko Pomysłów” – znanego wcześniej jako „Fabryka Pomysłów”.
Drugim filarem działań Fundacji jest Konkurs Wolontariatu, w którym o granty mogą ubiegać się wolontariusze – pracowniczki i pracownicy Cemex. Dzięki środkom przyznanym przez Fundację, realizują oni projekty odpowiadające na ważne, lokalne wyzwania, związane m.in. z kulturą, sportem czy ochroną środowiska.
– Nasi wolontariusze i wolontariuszki chętnie poświęcają swój czas, energię i kompetencje, by pomagać. Ich pomysły spotykają się z bardzo pozytywnym odzewem – w projekty wolontariackie angażują się organizacje społeczne i osoby mieszkające w sąsiedztwie naszych zakładów – informuje Agnieszka Rutkowska, Wiceprezeska Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”.
Kierunek: Eko
Ważną sferą działań Fundacji jest także edukacja. Warsztaty i szkolenia, skierowane głównie do dzieci, młodzieży i osób w wieku senioralnym, służą m.in. promowaniu bezpiecznych zachowań np. poprzez aktywności w projekcie „Mistrzowie bezpieczeństwa”, rozwijaniu kompetencji przyszłości w trakcie zajęć organizowanych w ramach „Lata i Zimy z Cemex”, a także integracji międzypokoleniowej. Z roku na rok przybywa także zajęć, których uczestnicy i uczestniczki poszerzają swoją wiedzę z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju podczas prowadzonych „Zielonych warsztatów”.
Rosnące zaangażowanie Fundacji w przedsięwzięcia związane ze środowiskiem naturalnym wynika z postępujących zmian klimatycznych. W grudniu ubiegłego roku Fundacja znalazła się w gronie pierwszych sygnatariuszy „Deklaracji organizacji społecznych na rzecz klimatu”.
– W ciągu 15 lat naszego istnienia dołożyliśmy swoją cegiełkę do poprawy jakości życia lokalnych społeczności, reagując na ich kluczowe potrzeby i wyzwania. Obecnie jednym z takich wyzwań są zmiany klimatu. Mamy świadomość ich obecnych i potencjalnych konsekwencji, dlatego naszym priorytetem stało się wspieranie inicjatyw, które mogą tym zmianom przeciwdziałać – wyjaśnia Dominika Sztuka-Arak. Spoglądając w przyszłość, z optymizmem czekamy na kolejne udane lata naszej pracy, podczas których będziemy nadal angażować się w pomoc dla lokalnych społeczności i ochronę środowiska naturalnego.
Działalność Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość” wpisuje się w realizację Globalnej Strategii Wpływu Społecznego Cemex oraz koncepcji zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.