
Najważniejsza zmiana to wprowadzenie trasy pod ziemię, do tuneli, zarówno od Wisły do ul. Grota-Roweckiego, co pozwoli na ochronę lasu łęgowego, jak i pod wzgórzem św. Bronisławy. W obecnych założeniach zasadnicza część trasy, ok. 80 proc. zostanie poprowadzone pod ziemią, co będzie zgodne ze zgłoszonymi przez mieszkańców w konsultacjach społecznych uwagami i postulatami.
Nowością jest również schowanie istniejącego rurociągu w budowanym pod rzeką tunelu oraz poprowadzenie kładki dla rowerzystów przy wykorzystaniu gotowych najazdów i przyczółków.
Wskazana jest również rezygnacja z budowy Kanału Krakowskiego oraz Trasy Balickiej, zwłaszcza wobec planów budowy metra oraz przewidzianego przez GDDKiA trzeciego pasa obwodnicy w stronę lotniska w Balicach. Zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik powiedział, że w odpowiedzi na interpelację krakowskiego posła Dominika Jaśkowca wyraźnie zostało powiedziane, że Kanał Krakowski zostanie wykreślony z dokumentów resortowych.
W związku z wprowadzanymi do projektu zmianami dokumentacja złożona w celu uzyskania decyzji środowiskowej również musi zostać uzupełniona i zmieniona. Wydania decyzji środowiskowej dla projektu można się spodziewać pod koniec 2025 r.